لوگو افرا مشاور
خدمات مشاوره شغلی

مشاوره شغلی

امروزه خدمات مشاوره شغلی بسیار گسترده شده است و افراد می توانند در حیطه های مختلف، از مشاوران مجرب کمک بگیرند. مشاوره شغلی نیز یکی از حیطه های نسبتا جدید و کارآمد است که در دنیای پیچیده ی امروز، انتخاب شغل را آسان تر کرده است.

همانطور که می دانید، مشاغل امروزه نسبت به سال های قبل بسیار گستده تر و متنوع تر هستند و رسیدن به موفقیت شغلی در عرصه ی رقابتی حال حاضر، به مراتب سخت تر از گذشته است. از طرفی هر یک از ما سال های زیادی از عمرمان را در حال کار کردن هستیم  و برخورداری از رضایت شغلی چیزی است که می تواند کیفیت زندگی مان را تا حد زیادی ارتقا دهد.

مشاوره شغلی چیست و چه کمکی به افراد در زمینه‌های مختلف شغلی می‌کند؟ شاید دیده باشید که بسیاری از افراد شغل‌های زیادی عوض می‌کنند؛ ولی در نهایت به نتیجه‌ای نمی‌رسند. سن آن‌ها سپری می‌شود اما نمی‌توانند آینده شغلی درخشانی را برای خود رقم بزنند. یافتن شغل یکی از مشکلاتی است که تمامی مردم حتی شما ممکن است در برهه‌ای از زندگی با آن مواجه شوید.

علت سردرگمی شما برای انتخاب شغل به عوامل متعددی بازمی‌گردد. از جمله مهمترین این عوامل می‌توان به عدم امنیت شغلی، حقوق ناکافی، بی‌علاقگی به رشته و شغل انتخابیتان و… اشاره داشت. شما در هر سنی و با هر مدرک تحصیلی با یک انتخاب درست، می‌توانید شغلی مناسب و کسب کاری پر رونق داشته باشید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و قوانین حاکم دیگر ورود به بازار کار همانند گذشته آسان نیست. استفاده از مشاوره شغلی یکی بهترین راه‌ها برای انتخاب شغل و کسب و کار می‌باشد. در این مقاله از وب سایت تخصصی افرا مشاور به معرفی مشاور شغلی و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

خدمات مشاوره شغلی

مشاوره شغلی فرآیندی است که در آن فرد متخصص به شما کمک می‌کند تا بتوانید ابتدا پتانسیل‌های خود را بهتر بشناسید و سپس با استفاده از شرایط و ضوابط موجود در بازار کار بهترین شغل و کسب و کار را برای خود انتخاب کنید. مشاوره شغلی بر مبنایی کاملا علمی بنا شده است.

در جلسات این نوع مشاوره پارامترهایی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا به وسیله آن‌ها فرد بتواند بهترین کسب و کار و شغل مناسب را برای خود انتخاب کند. از جمله مهمترین این پارامترها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مدارک تحصیلی
 • تخصص فرد
 • مهارت‌های فرد
 • خانواده فرد
 • استعدادهای فرد
 • شخصیت فرد
 • علایق فرد
 • شرایط زندگی فرد

بر منبای پارامترهای ذکر شده به طور کامل می‌توان بهترین شغل را با توجه به تمامی معیارها و عواملی که دارد پیشنهاد نمود. در نتیجه فرد شغل و کسب و کاری را انتخاب می‌کند که در آینده باعث فرسودگی شغلی او نشود.

با دریافت مشاور شغلی ، دیگر انرژی و زمان‌تان برای تجربۀ شغل‌ها و کسب و کارهای متفاوت تلف نمی‌گردد و می‌توانید پیشرفت بیشتری در زندگی کاری خود داشته باشید.

مشاوره شغلی چیست؟

پیشنهاد مشاوره شغلی برای موفق شدن

هنگامی که هر فردی برای پیدا کردن شغلی که برای آن ساخته شده است نزد مشاوره می رود، آن درمانگر یا مشاور پیشنهاد هایی برای موفق شدن آن فرد به او ارائه می دهد که در ادامه ای مقاله به معرفی این پیشنهادات خواهیم پرداخت. موارد عمومی که باید هر کس در راه رسیدن به موفق یت بدانید عبارت است از:

 • برنامه ریزی
 • مدیریت زمان
 • مطالعه در مورد پیشینه
 • مطالعه بستر موضوع
 • هدف کوتاه مدت و بلند مدت
 • برسی و جذب سرمایه
 • پشتکار
 • کسب تجربه
 • آموختن مهارت های مرتبط
 • برسی قوانین و مقررات
 • شناسایی و تشخیص فرصتها
 • بررسی تجارب جهانی مرتبط

اهمیت مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی شامل خدمات متنوعی است که از ارزیابی شغلی گرفته تا نوشتن یک رزومه متغیر است. یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند:

آزمون ها و ارزیابی های مهارت را انجام دهید

یک مشاور شغلی می تواند با انجام تست های مهارت و ارزیابی، به شما در شناسایی زمینه شغلی مناسب کمک کند. آن ها می توانند به شما در شناسایی مجموعه مهارت های خود و کارهایی که با مهارت های خاص شما مطابقت دارند کمک کنند.

گزینه های شغلی را بررسی کنید

مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند نگاهی دقیق تر به گزینه های مختلف شغلی بیندازید. شاید مطمئن نیستید که مشاغل با چه نقاط قوت و مهارت شما مطابقت دارد. یک مشاور شغلی می تواند در شناسایی شغل های مناسب به شما کمک کند.

شاید شما در حال ایجاد تغییر شغلی هستید و می خواهید بدانید که چه چیزی در دسترس است. مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند تمام گزینه هایی را که برای شما موجود است بررسی کنید.

تدوین یک برنامه شغلی

می دانید چه شغلی مد نظرتان است، اما مطمئن نیستید برای رسیدن به شغل مناسب چه مسیری را طی می کنید؟ یک مشاور شغلی می تواند به شما در ایجاد برنامه عمل برای رسیدن به آن شغل کمک کند.

مصاحبه با صاحبان مشاغل

روند مصاحبه می تواند باعث خستگی مزمن و عصبی شود. یک مشاور شغلی می تواند مصاحبه هایی  برای شما ترتیب دهد، بنابراین شما می توانید در زندگی واقعی این مورد را تمرین کنید.

غلبه بر موانع

یک مشاور شغلی می تواند به شما در شناسایی و برخورد با مواردی که در سر راه شما قرار می گیرد کمک کند. به عنوان مثال: اگر دچار اضطراب یا افسردگی هستید و این موارد باعث ایجاد مشکل در حرفه شما می شود، می توانند با مراجعه به روانپزشک یا درمانگر سلامت روان به شما کمک کنند. عدم وجود اعتماد به نفس در زمینه پیدا کردن شغل یکی از مهم ترین موانع است که مشاور شغلی میتواند با ارائه راهکار های افزایش اعتماد به نفس کمک زیادی بکند.

توسعه شبکه

شبکه شغلی برای بسیاری از افراد می تواند سخت باشد. این بخش مهمی از پیشرفت شغلی است. شبکه سازی می تواند به شما در یافتن مشاغل جدید و پیشرفت در شرکت ها کمک کند. بنابراین، شما باید یاد بگیرید که روابط خود را با همکاران رشد دهید و از فرصت های جدید استفاده کنید. یک مشاور شغلی می تواند به شما در انجام چنین کاری کمک کند.

دلایلی که یک فرد به مشاوره شغلی نیاز دارد؟

حتما و قطعا هر فردی برای اینکه نزد یک مشاور برای مشاوره شغلی برود دلایل و علت هایی برای خود دارد. این دلایل و علت ها برای هر کسی می تواند متفاوت باشد، در ادامه به معرفی این دلایل خواهیم پرداخت.

 • مشاوره شغلی به شما کمک می کند تا گزینه های شغلی خود را درک کنید
 • از یک راهنمای عینی کمک می گیرید
 • شما نقاط قوت و ضعف خود را مشخص می کنید
 • دیدگاه خود را گسترش می دهید
 • شما در طول زندگی برای ارائه مهارت های خود به مشاوره شغلی نیاز دارید
 • مشاوره شغلی بازگرداندن شما به مسیر اصلی است

ناراحتی های شغلی چه زمانی ایجاد می شود؟

طبق نظر مشاور شغلی زمانی که افراد با فشار کاری مواجه شوند و یا رضایت شغلی نداشته باشند و یا به نا بر دلایلی مانند کمبود امکانات و شرایط شغلی وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند و یا زمانی که افراد بر این عقیده باشند که مسئولان ما فوق به صورت غیر منطقی و با عصبانیت برخورد می کنند، ممکن است ناراحتی های شغلی را در فرد ایجاد کند.

اهمیت مشاوره شغلی برای جوانان

انتخاب و تغییر شغل

جوانانی که در سنین انتخاب شغل هستند ولی خانواده و اطرافیان نمی تواند آن ها را راهنمایی کند و یا به حالت کلی مشاور خوبی ندارند، ممکن است که نسبت به توانایی ها و استعداد های خود آگاه نباشند و یا آن ها را دست کم بگیرند.

در این صورت است که روانشناس شغلی می تواند ، فرد را تشویق کند استعداد های ناشناخته و مورد غفلت خود، اهداف و رویا های ابراز نشده و دیرپای شغلی خود و موفقیت های واقعی خود در کار و تحصیل را در نظر بگیرد و نسبت به آن ها تصمیم مناسب را بگیرد .

طبق نظر بهترین مشاور شغلی، ناکامی شغلی ممکن است بر اثر مسائل روانپویشی شناسایی نشده و در نتیجه حل نشده فرد بروز کند مسائل مربوط به رشد در این زمینه می توان به مشکلات حل نشده در ارتباط با رقابت، اظهار وجود غبطه، ترس از موفقیت و ناتوانی برای برقراری روابط کلامی سازنده اشاره کرد.

از دست دادن شغل

از دست دادن شغل جدا از علت آن در اکثر افراد ناراحتی ایجاد می کند که می توان علایم سوگ طبیعی، پایین آمدن عزت نفس، خشم، علایم اضطرابی و افسردگی و حتی علایم جسمانی ممکن است به وجود بیاید. آموزش به موقع برنامه های حمایتی و راهنمایی شغلی باید انجام شود و درمان لازم برای این افراد آغاز شود.

توانبخشی شغلی

استفاده از خدمات مشاوره شغلی برای افرادی که به خاطر فشار کاری آسیب دیده اند یا به دلایل طبی و روانپزشکی از مرخصی استفاده کرده و یا از کار اخراج شده اند، ضرورت دارد. مشاوره انفرادی و یا گروهی می تواند سبب بهبود روابط شخصی فرد، افزایش عزت نفس، و یادگیری مهارت های شغلی جدید می شود.

همچنین افراد می توانند از طریق مشاوره شغلی تلفنی و آنلاین با بهترین مشاور شغلی در تهران ارتباط بر قرار کرده نسبت به حل مشکل و بهبود شرایط خود و تصمیم گیری درست اقدام نمایند.

خدمات مشاوره شغلی

یک جلسه مشاوره شغلی معمولی چگونه ساخته شده است؟

یک مشاور شغلی ممکن است جلسات اولیه شما را با ارزیابی و آزمایش شخصیت آغاز کند تا نقاط قوت، مهارت ها، علایق و نوع شخصیت شما را ارزیابی کند. مشاور ممکن است یک تست IQ ، یک آزمون استعداد شغلی یا یک تست شخصیت مانند آزمون مایرز بریگز انجام دهد.

در مرحله بعد، یک مشاور شغلی اطلاعاتی را از آزمون های شخصیتی و پرسیدن سوالات مربوط به شغل برای تعیین بهترین مسابقات شغلی جمع آوری می کند.

برخی از سوالاتی که یک مشاور شغلی ممکن است بپرسد عبارتند از:

 • از انجام چه شغلی لذت می برید؟
 • در چه شغل و مسئولیتی خوب هستید؟
 • مدراک شما؟ (به عنوان مثال ، مدارک تحصیلی ، سابقه کار قبلی ، گواهینامه)
 • چه ارزش های در خود می بینید؟
 • چه مشاغلی در منطقه شما موجود/رایج است؟
 • چقدر پول نیاز دارید تا راحت باشید؟
 • آیا به تنهایی بهتر کار می کنید یا با دیگران؟
 • آیا مسافرت را دوست دارید؟
 • آیا به دنبال محیط کاری آرام یا رقابتی هستید؟

آخرین مقالات

سوالات متداول

سعی کرده ایم قبل از اینکه مشاوره آنلاین خود را رزرو کنید به مهم ترین سوالات شما عزیزان پاسخ داده باشیم!

به طور کلی وظایف مشاور شغلی چیست؟

آشنا کردن مراجعان با موارد آموزشی و شغلی از جمله رشته‌های تحصیلی، ویژگی‌های شغلی، شرایط درآمدی شغل و… همچنین مصاحبه با مراجعان و گرفتن تست‌های روانشناسی و شخصیت‌شناسی برای شناخت صحیح ویژگی‌ها و خصوصیات آن‌ها، کسب سایر اطلاعات لازم در مورد شرایط زندگی، شرایط محل کار، مشاغل موجود در سازمان (در بررسی کارکنان سازمانی) و… از وظایف کلی مشاوران شغلی است.

چه موقع سراغ مشاور شغلی برویم؟

وقتی از شغل فعلی راضی نیستیم و صبح‌ها به سختی از خواب بیدار می‌شویم. همچنین وقتی تصمیم به تغییر شغل گرفته‌ایم ولی استرس تغییر شغل داریم و نمی‌دانیم دقیقا باید چطور این کار را انجام دهیم و هنگامی که در حال تحصیل هستیم و متوجه شده‌ایم به هر دلیلی دوست نداریم در زمینه مربوط به رشته تحصیلی‌مان، فعالیت کنیم.

برای فهمیدن یک شغل مناسب چند جلسه مشاوره نیاز می باشد؟

بستگی به سردرگمی فرد دارد که آیا بین چند شغل مانده است و یا کلا شغلی برای خود انتخاب نکرده است و به میزان تشخیص مشاور هم بستگی دارد که یک فرد چند جلسه باید حضور پیدا کند تا شغل مناسب شخصیت و خواسته هایش معرفی شود.

رزرو وقت مشاوره شغلی

در نتیجه هر کسی در زندگی خود با سردرگمی های متداولی رو به رو می شود و ممکن است این سردرگمی در زمینه شغلی برای او باشد. اگر شما هم در پیدا کردن شغل مناسب خود گیج و سردرگم مانده اید می توانید با شماره تماسی که در سایت افرا مشاور درج شده است تماس حاصل فرمائید و از خدمات و راهکار های مفید مشاوره شغلی این سایت بهره مند شوید.

تا در سریع ترین زمان بهترین گزینه های کاری با توجه به تیپ شخصیتی، مهارت، علاقه و خواسته های شما برای شما در زمینه شغلی ارائه شود.

رزرو وقت مشاوره شغلی

نظرات مراجعین ما

کسب رضایت شما مهم ترین هدف ماست، در این بخش از صفحه می توانید نظرات برخی از مراجعه کنندگان ما را مشاهده فرمایید.