لوگو افرا مشاور

مشاوره کودک و مشاوره نوزاد

غالبا هروقت کلمه مشاور یا مشاوره به گوش ما می رسد، چند چیز بیشتر در ذهن ما تداعی می شود از جمله مشاوره قبل ازدواج، مشاوره خانواده و یا مشاوره اعتیاد می باشد. اما یکی از زمینه های مهم مشاوره، مشاوره کودک می باشد که شاید برای خیلی جالب باشد که کودک هم نیاز به مشاوره دارد؟ در جواب این سوال باید گفت گسترده ترین مشکلات و اختلالات در مشاوره مربوط به مشاوره کودک می باشد.

انسان ها هرچقدر بزرگ تر می شوند بیان مشکل و منطق آن ها هم رشد می کند و بزرگتر می شود، اما کودکان قادر به ابراز دقیق احساسات و مشکلات خود نیستد. این یکی از مسائل مشکل ساز مشاوره کودک می باشد. به طور مثال کودکان حتی اگر توانایی بازگو کردن مشکل خود را داشته باشند، توانایی حرف شنوی و قبول کردن اختلالات و اشتباهات خود را همچون افراد بزرگسال ندارند. همه این موضوعات باعث می شود تا مشاوره دادن به کودکان امری بسیار سخت و دشوار باشد. در ادامه این مبحث در سایت افرا مشاور به توضیحات کاملی درباره مشاوره کودک می پردازیم.

خدمات مشاوره کودک
رزرو وقت مشاوره کودک

زمان مناسب برای مراجعه به مشاوره کودک

به عنوان مثال: كودكانی كه شروع به رفتار های پرخاشگرانه کرده و يا كسی كه به طور ناگهاني دچار مشكلات رشد شده باشد از طريق روش هايی كه برای كودكان در آن سن “رفتار عادی” تلقی نمی شود و از اختلالات کودکان محسوب می شود، نیاز به مشاوره دارد.

اگر فرزند شما اخیراً یا در گذشته آسیب های قابل توجهی یعنی سوءاستفاده، مرگ یک دوست یا حیوان خانگی،  براندازی، طلاق، بیماری مزمن و … را تجربه کرده است اما درمانی برای آن دریافت نکرده است، او به احتمال زیاد نیاز به مشاوره کودک خواهد داشت.

برای رزرو وقت مشاوره کودک در مرکز مشاوره افرا مشاور می توانید از طریق دکمه زیر اقدام فرمایید.

معرفی مشاوره کودک

تعریف مشاوره کودک عبارت است از مجموعه خدماتی که به والدین و کودک ارائه می شود تا با الهام گرفتن از این روش ها والدین بتوانند با کودک خود به بهترین شکل ممکن رفتار کنند و اختلالات و مشکلات کودکان خود را شناسایی کنند، حتی مشاوره کودک به کودکان و نوزادان با روش های علمی و مخصوص کمک می کند تا از گسترش اختلالات و مشکلات عاطفی، رفتاری، اجتماعی، جسمی، جنسی و… جلوگیری و حتی پیشگیری کند.

طبق نظر روانشناس های معتبر و به نام دنیا مشکلات و اختلالاتی که در جوانان و بزرگسالان وجود دارد، قسمت بزرگی از آن به دوران کودکی آن فرد برمی گردد که درمان نشده است. طبق تحقیقات انجام شده که در مقالات سایت افرا مشاور برای شما قابل مشاهده می باشد، مایکل راتر روانشناس سرشناس بریتانیایی که لقب پدر روانشناس کودک را از آن خود کرده، 4 نوع سبک تربیت فرزند را توصیف کرده است که عبارت اند از:

سبک فرزند پروری مستبدانه: که با قوانین سفت و سخت و غیر قابل انعطاف والدین مشخص است و صمیمیت عاطفی کمی با کودکان خود دارند.

 سبک فرزند پروری سهل گیرانه: که مشخصه آن فقدان تعیین حدود و به عبارتی اجازه می دهند که کودک هر کاری دوست دارد انجام دهد و  جهت دهی کمتری  نشان می دهند.

سبک فرزند پروری طرد کننده: که در آن والدین در پرورش و زندگی کودک دخالت نمی کنند و رقبت و توجه زیادی نیز به کودکان خود ندارند.

روش مقتدرانه: دو سویه که مشخصه آن قواعد محکم همراه با مشارکت دادن فرزند در تصمیم گیری در فضایی صمیمی و محبت آمیز است.

مشاوران کودک به شما کمک می‌کنند تا برخورد اصولی‌تری با فرزندتان داشته باشید و از اشتباهات و سهل انگاری‌ها بپرهیزید، اینگونه می‌توانید نقش خود به عنوان والدین را به بهترین نحو ایفا کرده و سلامت روان فرزندانتان را تضمین نمایید.

مشاوره کودک می‌توانند گستره وسیعی از مسائل و مشکلات در زمینه مشاوره را پوشش دهند که عبارتنداز:

 • طلاق یا جدایی والدین
 • مرگ یکی از عزیزان
 • شاهد بودن و یا تجربه کردن یک حادثه
 • زورگویی
 • سوءاستفاده جنسی
 • سوءاستفاده عاطفی
 • سوءاستفاده فیزیکی
 • جابجایی کودک یا خانواده
 • مصرف مواد مخدر یا اعتیاد در خانواده

هرچند که هدف از درمان، کاهش و پرداختن به مشکلات است اما در واقع تمرکز اصلی بر روی آینده کودکان می باشد. طرز فکر و باور های خانواده ها از جلسات مشاوره کودک  این است که فقط به برطرف کردن مشکل یا اختلال کودک خود پرداخته می شود اما نکته مهمی که در اینجا قابل ذکر است، در جلسات مشاوره کودک علاوه بر رسیدگی به مشکلات کودکان به اهداف مهم و آینده کودک هم رسیدگی می شود در ادامه این مطلب به چهار هدف خاص و مهم کودکان می پردازیم که در جلسه های مشاوره کودک به آن ها توجه ویژه ای می شود و جز اهداف مشاور می باشد.

 • ایجاد عزت‌نفس در کودک
 • کمک به بهبود مهارت‌های ارتباطی کودک
 • تحریک رشد سالم و طبیعی
 • ایجاد روابط عاطفی مناسب

نوع درمان و تکنیک‌های مناسب برای کودکان به مراحل رشد آن ها هم بستگی دارد. این تکنیک ها و انواع درمان در نظریه پیشگام اریک اریکسون در هشت مرحله از رشد روان‌شناختی آمده است. این نظریه در مشاوره کودک بطور معمول شناخته و پذیرفته شده است و کمک می کند تا بتوانیم تفاوت بین مسائل عادی متناسب با سن و علائم مسئله‌ ساز را بشناسیم.

مهم ترین مراحل اریک اریکسون عبارتند از:

نوزادی

اعتماد یا بی اعتمادی، در این مرحله نوزادان به حد زیادی از توجه و مراقبت از طرف والدین نیاز دارند، که این باعث می‌شود تا آنها اولین حس اعتماد یا بی اعتمادی خود را تجربه کنند.

اوایل کودکی

لجباز و مستقل یا خجالتی، در این مرحله کودکان نوپا و کوچک استقلال خود را بدست می‌آورند، آنها دوست دارند تمامی کارها را خودشان به تنهایی انجام دهند. شخصیت منحصر به فرد خود را پیدا کرده و بداخلاقی و لجبازی را شروع می کنند.

سال‌های پیش‌دبستانی

نوآوری یا احساس گناه، کودک در این مرحله درباره قوانین و هنجارهای اجتماعی آموزش می بیند، یاد می گیرد که چه رفتارهایی خوب و چه رفتارهایی بد می باشد. یکی از نکات بسیار مهم این مرحله از نظزیه اریکسون این است که تخیل کودک دقیقا از همین نقطه شروع می شود. در عین حال لجبازی و بداخلاقی مرحله قبلی احتمالا ادامه پیدا می کند. روش اعتماد کردن بزرگسالان به کودک، آن ها را تشویق می‌کند که بطور مستقل عمل کنند، و تصمیم بگیرند. در اینصورت کودک در مورد انجام هر کار نادرست احساس گناه می کند و در واقع متوجه می شود که کار او درست بوده یا اشتباه بوده است.

سن دبستان

سخت‌کوشی یا تنبلی، در این مرحله کودک روابط مهمی با همسالان خود ایجاد می‌کند، دوستان زیادی پیدا کرده و به احتمال زیاد فشار ناشی از تحصیل را هم احساس می‌کند، مسائل مربوط به سلامت روحی کودک از جمله افسردگی، اضطراب، ADHD و دیگر مشکلات ممکن است از همین مرحله شروع شود.

بلوغ

شناسایی شخصیت یا سردرگمی، سن بلوغ! سخت ترین مرحله رشد برای کودکان می باشد. همه ما کم و بیش در مورد این مرحله از رشد اطلاعاتی داریم. در این مرحله نوجوان به بالاترین سطح از استقلال دست پیدا می کند، شخصیت خود را می شناسد و می‌سازد. مشکلات در ارتباطات با دیگران و تغییرات ناگهانی عاطفی و فیزیکی در این مرحله از رایج ترین مشکلات کودکان می باشند

ضرورت مشاوره کودک و مشاوره نوزاد

کودکان، آینده داران یک جامعه هستند و می توانند تعیین کنند که خانواده و جامعه به چه سویی حرکت کند و خود در آینده فرزندانی تربیت می کنند که در اکثر مواقع با همان سبک تربیتی والدین خودشان خواهد بود. هیچ چیزی به اندازه تـاثیر محیط و محله بر کودک و تربیت صحیح والدین در شکل گیری شخصیت فرزندان تاثیرگذار نیست.

والدین موظفند که فرزندان خود را به شیوه ای صحیح تربیت کنند تا آنان در بزرگسالی با بحران های اساسی در شخصیت خود و اخــتلالات روانی مواجه نشوند و از سویی بتوانند نقشی موثر در رشد و شکوفایی جامعه خود ایفا کنند. مشاوره کودک علمی تخصصی است که در همین جهت والدین را یاری می کند. با کمک گرفتن از مشاوران متخصص در حوزه کودک می توانید با استفاده از راهکارهای صحیح و اصولی بهترین سبک در تربیت فرزند خود را در پیش بگیرید.

خدمات مشاوره نوزاد

مهم ترین اختلالات کودکان قبل از نیاز به مشاوره

علائم متداول موضوعات سلامت روان یا پریشانی روانی عبارتند از:

 • نشت ادرار
 • کابوس های مکرر، وحشت در شب و یا مشکلات خواب مانند بی خوابی
 • نمرات پایین یا افت ناگهانی دانشگاهی
 • نگرانی مداوم
 • کناره گیری اجتماعی از فعالیت هایی که زمانی دوست داشته انجام دهد
 • کاهش قابل توجه و یا ناگهانی اشتها و یا کاهش وزن شدید
 • انجام و تکرار روال هایی مانند شستن دست
 • بها دادن به ایده های خودکشی
 • فرزند شما به صداهایی که در گوش او می شنود پاسخ می دهد
 • بیشتر وقت خود را به تنهایی و یا درگیر انزوای اجتماعی داوطلبانه می گذراند
 • مصرف الکل و یا مواد مخدر، سوء استفاده یا اعتیاد
 • کارهای خودآزاری مانند بریدن دست خود

رزرو وقت مشاوره کودک و نوزاد

رویدادهای دوران کودکی می توانند اثرات عمیق و ماندگاری بر روح، روان، رفتار، شخصیت و زندگی آینده ی کودک داشته باشند.مشاور کودک با استفاده از بازی درمانی، نمایش درمانی، قصه درمانی، دارو درمانی در مواقع وجود اختلال، توانمندسازی و آموزش مهارت ها به کودک و همچنین، آموزش والدین درباره ی مشکل و ارائه ی راهکارهای لازم به آن ها، باعث ایجاد آرامش و گرم تر شدن کانون خانواده می شوند.مشاوره کودک امری تخصصی، حساس، و ضروری بوده که متضمن سلامت روحی و روانی فرزند بوده و اگر به موقع و توسط متخصص مشاوره ی کودک انجام شود، باعث پیشگیری از وقوع مشکلات آتی و آسیب های فردی، خانوادگی، و اجتماعی کودک می شود.

برای رزرو وقت مشاوره کودک در کلنیک افرا مشاور از طریق دکمه زیر با ما ارتباط برقرار کنید.

خدمات مشاوره کودک

مهم ترین علائم روان پریشی کودکان

 • نشت ادرار
 • کابوس‌های مکرر، وحشت در شب و یا مشکلات خواب مانند بی‌خوابی
 • نمرات پایین یا افت ناگهانی دانشگاهی
 • نگرانی مداوم
 • کناره‌گیری اجتماعی از فعالیت‌هایی که زمانی دوست داشته انجام دهد
 • کاهش قابل توجه و یا ناگهانی اشتها و یا کاهش وزن شدید
 • انجام و تکرار روال‌هایی مانند شستن دست
 • ب‌ها دادن به‌ایده‌های خودکشی
 • فرزند شما به صدا‌هایی که در گوش او می‌شنود پاسخ می‌دهد
 • بیشتر وقت خود را به تنهایی و یا درگیر انزوای اجتماعی داوطلبانه می‌گذراند
 • مصرف الکل و یا مواد مخدر، سوء استفاده یا اعتیاد
 • کار‌های خودآزاری مانند بریدن دست خود

چرا افرا مشاور برای مشاوره نوزاد و کودک

این سؤالی می‌باشد که خیلی‌ها ممکن است هنگام بازدید سایت افرا مشاور از خود بپرسند، جواب این سؤال این است که کیلینک افرا مشاور یکی از تخصصی‌ترین کیلینیک‌های حال حاضر شهر مشهد می‌باشد که در هر زمینه‌ای که فکر بکنید در حیطه مشاوره و روان‌شناسی آماده خدمت‌رسانی با بهترین کیفیت و در زود‌ترین زمان ممکن می‌باشد.

این کلینیک با به کار‌گیری مجرب‌ترین مشاوران مشهد و تیم تکمیل و بی‌نقصی که دارد تا کنون آمار بسیار عالی در زمینه‌های مختلف مشاوره مخصوصاً مشاوره کودک کسب کرده است.

مشاوران این مجموعه با مدارک دکتری و با رزومه بی‌نظیری که دارند از بین صد‌ها مشاور شهر مشهد انتخاب و دست چین شده‌اند تا بتواند به مراجعین عزیز بهترین مشاوره و راهنمایی را تقدیم نمایند.

پس با این احتساب رزرو وقت مشاوره از کلینیک تخصصی مشاوره و روان‌شناسی افرا مشاور برای کودکانی که دچار مشکل و یا اختلال شده‌اند بهترین گزینه می‌باشد.

مشاوره نوزاد

سوالات متداول

ممکن است قبل از رجوع به مشاوره کودک، برای شما سوالات مختلف و گوناگونی پیش آید. در ادامه سعی کرده ایم به برخی از مهم ترین سوالات شما پاسخ دهیم.

آیا می‌توان مشکلات و اختلالات نوزادی که هنوز قادر به صحبت کردن نیست را حل کرد؟

بله امکان‌پذیر می‌باشد با ترفند‌ها و راهکار‌هایی که مشاور به والدین می‌دهد و از روی زبان بدن نوزاد می‌توان هم مشکل و اختلال نوزاد را تشخیص داد و هم می‌توان آن را برطرف کرد.

آیا کودکان هم دچار اختلال‌های شدید می‌شوند؟

کودکان ضعیف‌ترین قشر جامعه محسوب می‌شوند چون از خود استقلالی در هیچ زمینه ندارند و به همین دلیل می‌توانند دچار اختلالات شدیدی همچون وسواس، ارتباط نادرست با دیگران و… شوند.

آیا والدین به تنهایی می‌توانند مشکلات فرزندان خود را حل کنند؟

در جواب این سؤال باید گفت در برخی مشکلاتی که از اهمیت خاصی برخوردار نیستند و با صحبت کردن و نهایتاً با تذکر دادن قابل حل و رفع می‌باشد می‌توانند والدین خود به برطرف کردن مشکل اقدام کنند اما در برخی مشکلات دیگر به دلیل این که خیلی اختلال یا مشکل وخیم شده است توصیه می‌شود با مراجعه کردن به مشاور این مشکل را حل کنید.

برای برطرف کردن مشکل کودکان وجود آن‌ها در جلسه مشاوره الزامی می‌باشد؟

در همه اوقات خیر، لازم نیست کودکتن را اذیت کرد تا به جلسات مشاوره بیایند اما در برخی مواردی که مشاور صلاح بداند وجود کودک در جلسه لازم است باید آن‌ها هم حاضر باشند.

آخرین مقالات

دروغگویی در کودکان

مهم ترین دلایل دروغگویی کودکان

دروغگویی در کودکان یکی از مهم ترین بحث ها و دغدغه های والدین محسوب می شود که از علل و راهکار های درمان آن بی خبراند! در این مقاله به معرفی کامل ریشه دروغ گویی کودکان و همچنین راهکار های درمان آن پرداخته ایم.

ادامه مطلب »

نظرات مراجعین ما

کسب رضایت شما مهم ترین هدف ماست، در این بخش از صفحه می توانید نظرات برخی از مراجعه کنندگان ما را مشاهده فرمایید.