لوگو افرا مشاور
تعهد در رابطه عاطفی

راهکار های افزایش تعهد در رابطه عاطفی

با تغییر جوامع و پدید آمدن شکل جدیدی از زندگی برای انسان‌ها تعریف و توقعات از برخی کلمات مانند تعهد در رابطه عاطفی نیز تغییر پیدا کرده است از این رو برخی افراد این باور را دارند که تعهد داشتن فعلی سخت و عجیب غریب است و انسان را از لذت‌ها دور می‌کند.

در واقع مشکل بسیاری از افراد در رابطه با تعهد در رابطه عاطفی به تعریف‌های اشتباه و گا‌هاً زیاده روی از تعهد بر می‌گردد و این فعل را امری محال یا حداقل سخت می‌سازد. نکته قابل توجه این است که تعهد نه تنها ترسناک و سخت نیست بلکه می‌تواند رابطه عاطفی شما را لذت بخش‌تر و محکم‌تر کند زیرا که در صورت عدم پایبندی و تعهد به یکدیگر طولی نمی‌کشد که رابطه شما از بین می‌رود و دیگر کاری برای نجات آن از دست شما بر نمی‌آید.

از آنجایی که حدود و چارچوب تعهد مبحث قابل بحث برای بسیاری از افراد است و تمایل دارند که به تعریف درستی از آن برسند، در ادامه این مقاله از افرا مشاور قصد داریم که به صورت جامع به بررسی تعهد در رابطه عاطفی بپردازیم پس با ما همراه باشید.

تعهد در رابطه عاطفی یعنی چه؟

یک رابطه عاطفی موفق بر پایه سه اصل مهم پا برجا می‌ماند که یکی از این اضلاع تعهد است و نقش مهمی را در شور و صمیمیت رابطه و تداوم طولانی مدت آن ایفا می‌کند. دو ضلع دیگر مربوط به صمیمیت و شهوت است که هر کدام به اندازه خود مهم هستند و در صورت عدم وجود آن‌ها در رابطه عاطفی طول نمی‌کشد که آن رابطه پایان می‌یابد.

اگر از دیدگاه روانشناسان به مبحث تعهد نگاه کنیم باید بگوییم که تعهد نوعی توافق میان طرفین است که در تمامی سختی‌ها و راحتی‌ها در کنار یک دیگر بمانند. نقطه تمایز رابطه‌های زود گذر و عشق واقعی همین تعهد در رابطه است.

تعهد عاطفی چیست؟
تعهد عاطفی چیست؟

رابطه‌ای که بر پایه تعهد نباشد در مدت زمان کوتاهی پایان می‌یابد و شریک شما در سختی‌های شما باقی نخواهد ماند اما در مقابل تعهد در عشق واقعی سبب می‌شود که با وجود بحران‌ها و سختی‌ها یکدیگر را ترک نکنید و به قول گفتنی از پس همه کار‌ها در کنار یکدیگر بر بیایید.

بر اساس مطالبی که گفته شد، افراد از دو جنبه متفاوت به مبحث تعهد نگاه می‌کنند. دسته اول از روی میل و علاقه ذاتی به پارتنر عاطفی خود متعهد می‌شوند اما دسته دوم تعهد را به شکل اجبار و محدودیت می‌بینند.

به طور کلی دسته دوم پس از مدت کوتاهی از رابطه عاطفی خود دل‌زده می‌شوند زیرا تعهد را در تضاد با منافع شخصی خود و نوعی دردسر در نظر می‌گیرند. در زندگی مشترک متعهدانه گاهی اوقات از خودگذشتگی لازم است و اگر اساس یک رابطه تعهد نباشد این از خود گذشتگی امری دشوار و گا‌هاً غیر ممکن می‌شود.

مزایا تعهد در رابطه عاطفی چیست؟

انسان‌ها معمولاً تعهداتی را گردن می‌گیرند که برای آن‌ها منفعت و سود داشته باشد و از آنجایی که رابطه عاطفی دو طرفه است، این منفعت باید دو جانبه باشد و به پیشرفت رابطه شما کمک کند.

تعهد در رابطه سبب افزایش اعتماد و آرامش روانی طرفین می‌شود و از طرفی دیگر میل به بقای رابطه را افزایش می‌دهد زیرا فرد به این باور می‌رسد که در مشکلات و ناراحتی‌ها می‌تواند به شریک عاطفی خود تکیه کند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین کارکرد‌ها و مزایا تعهد در رابطه عاطفی خواهیم پرداخت.

تعهد سبب آسان‌تر شدن مشکلات می‌شود

زمانی که شما پشتوانه‌ای امن و مطئن از جانب همسر خود دارید و از این موضوع آگاه هستید که در شرایط سخت و دشوار و حتی در مواقعی که باهم به اختلاف بر می‌خورید پارتنر شما در کنار شما خواهد بود و احتمال خیانتی وجود ندارد، آسان‌تر از سختی‌ها گذر می‌کنید و مشکلات را حل خواهید کرد.

تعهد سبب امنیت عاطفی در رابطه می‌شود

زمانی که دو طرف یک رابطه به یکدیگر متعهد باشند، دیگر نگران این موضوع نیستند که ممکن از در صورت پدید آمدن حواشی در زندگی خیانتی رخ دهد و این موضوع سبب دوام رابطه تا سالیان سال خواهد شد.

تعهد عاطفی اضطراب و ترس را کاهش می‌دهد

یک پشتوانه گرم برای هر انسانی که خواهان زندگی آرام و معنا دار است واجب می‌باشد زیرا همه ما در طول زندگی با مسائل گوناگونی سروکله می‌زنیم که ممکن است ما را دچار ترس و اضطراب کند اما شریک خوب و متعهد شما را از این مراحل عبور خواهد داد زیرا ترس ر‌ها شدن توسط او را ندارید.

مزایا تعهد عاطفی
مزایا تعهد عاطفی

تعهد به زندگی شما هدف می‌دهد

انسان متعهد در رابطه می‌کوشد تا ارکان زندگی خود را بر پایه و اساس صحیحی بنا نهد و سبب خوشحالی همسر خود در زندگی شود. انجام این سری کار‌ها زندگی زناشویی شما را هدفمند‌تر و با معنا‌تر خواهد کرد و در نتیجه به هدف اصلی تعهد در رابطه عاطفی خواهید رسید.

راه های تقویت تعهد در رابطه عاطفی

همه ما می‌دانیم که تعهد خوب است اما گا‌هاً با روش‌های تقویت و به اجرا گذاشتن آن دچار مشکل می‌شویم که خود نیازمند مطالعه و کوشش زیادی است. براساس مطالبی که تا الان گفته شد، شما باید یاد بگیرید که چگونه روز به روز تعهد را در رابطه عاطفی خود پررنگ‌تر کنید و قطعاً می‌دانید که این تعهد تنها به معنای خیانت نکردن در رابطه نیست و ابعاد دیگری را نیز در بر می‌گیرد.

در ادامه این مقاله از وبلاگ افرا مشاور با ما همراه باشید تا به بررسی چندین مورد از مهم‌ترین روش‌ها و اصول تقویت تعهد در رابطه عاطفی بپردازیم تمرکز خود را از زندگی سایرین بردارید و به زندگی مشترک خود توجه کنید

بسیاری از اختلافاتی که ممکن است در این زمینه پیش آید ناشی از مقایسه‌های بی‌جا و غیر منطقی است که می‌تواند رابطه شما را دچار تزلزل و آسیب کند. برخی از افراد که بیشتر آن‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهد گا‌هاً در زندگی مشترک خود به کیس‌های گذشته و سایر موقعیت‌هایی که برای آن‌ها وجود داشته فکر می‌کنند و این تصور را دارند که اگر با فرد دیگری ازدواج می‌کردم یا اصلاً ازدواج نمی‌کردم چه پیش می‌آمد؟

طبیعی است که در طول زندگی هرکسی موقعیت‌های گوناگونی پیش روی او قرار می‌گیرد و می‌تواند به هریک از آن‌ها جواب مثبت یا منفی دهد و ازدواج با فردی که درحال حاضر پارتنر و شریک عاطفی شما است نیز یکی از این موقعیت‌ها است و با مقایسه او با همسران سایر افراد یا موقعیت‌های قبل صرفاً به از بین رفتن تعهد میان خود دامن می‌زنید هرچند که او از این موضوع با خبر نباشد.

پس این قانون را در رابطه خود عملی کنید و همیشه به همسر خود وفادار و متعهد بمانید زیرا با تمرکز بر پیشرفت زندگی خود می‌توانید لحظات شادتری را نسبت به مقایسه کردن با دیگران زندگی کنید.

شور و شوق روز‌های اول را به یاد بیاورید

در اوایل هر رابطه‌ای شور و شوق زیادی در کنار نگرانی و ترس از آینده وجود دارد اما با این حال شما از آن زمان در کنار یک دیگر لذت می‌برید و به یکدیگر تعهد عاطفی دارید از این رو ارزش همسر خود را همانگونه که در ابتدا بود به یاد بیاورید و تلاش کنید تا دوباره به رابطه عاطفی خود رنگ و بویی بدهید و اینکار را می‌توانید با هدیه دادن، اهمیت قائل شدن، زمان گذاشتن و… در جهت نشان دادن تعهد خود به او انجام دهید.

از خودگذشتگی را در رابطه خود به وجود آورید

هیچگاه دو انسان کاملاً شبیه به هم نیستند اما با از خودگذشتگی و فداکاری می‌توانند برای یکدیگر ساخته شوند. آدم‌ها علاقه دارند که در اکثر مواقع و تا جایی که می‌توانند حرف خود را در رابطه به کرسی بنشانند این در صورتی است که با تداوم این امر فرد دیگر نیز همین کار را می‌کند و سبب به وجود آمدن مشکلات بزرگ در رابطه می‌گردد.

گا‌هاً در مقابل خواسته‌ها و مشکلات همسرتان باید از خود فداکاری نشان دهید و به نحوی با او مدارا کنید تا به کمک یکدیگر اوضاع را به شرایط پیش از این باز گردانید و از این امر مطمن باشید که فداکاری شما به چشم همسر شما خواهد آمد.

اما نکته مهم این است که در این امر زیاده روی نکنید و نقش یک قربانی را بازی نکنید زیرا ممکن است تعهدات رابطه شما را به مشکل وا دارد.

تمرین‌هایی برای افزایش حس تعهد در رابطه عاطفی

در ادامه این مقابه چندین راهکار و تمرین ساده را که می‌توانید به آسانی با همسر یا خانواده خود امتحان کنید را به طور خلاصه به شما ارائه می‌کنیم که انجام آن‌ها سبب تقویت حس همبستگی در طرفین می‌شود. از جمله دوستت دارم به دفعات و زیاد استفاده کنید و علاوه بر آن این حس را در عمل نیز به همسر خود ثابت کنید. یک شام دوستانه دو نفره یا همراه با فرزندان تدارک ببینید که می‌تواند در منزل یا خارج از آن باشد.

راه های افزایش تعهد در رابطه عاطفی
راه های افزایش تعهد در رابطه عاطفی

به حرف‌ها و درد و دل‌های همسر خود بدون قضاوت کردن او گوش دهید و اجازه دهید به اهمیت شما باور پیدا کند. او را به یک آغوش گرم و طولانی مدت دعوت کنید و از این حس آسایش بهره ببرید.

از همسر خود جلوی دیگران تعریف کنید و قدردان زحمت او باشد.

به یک سفر دو نفره بروید و مدت زمانی را به دور از فضای مجازی و سایرین با یکدیگر تنها بگذرانید. یک بوسه گرم روی پیشانی می‌تواند خانم‌ها را بیش از پیش دل زنده کند.

سخن پایانی

مهم‌ترین بخش روز و زندگی شما باید متعلق به همسر خود باشد و باید برنامه سایر روز را بر اساس اهداف مشترک میان خود بچینید. در برخی مواقع مبحثی که ذهن ما را زیاد به خود مشغول می‌کند بحث تعهد در رابطه عاطفی است زیرا یا با مفهوم صحیح آن آشنا نیستیم و آن را از اجبار و محدودیت تشخیص نمی‌دهیم و یا احساس می‌کنیم که این حس تعهد باید در زندگی ما پررنگ‌تر شود و به دنبال راهکار‌هایی برای افزایش این حس می‌گردیم.

در این مقاله از وب سایت افرا مشاور به بررسی جامع تعهد در رابطه عاطفی پرداختیم و راهکار‌ها، مزایا و روش‌هایی را به شما ارائه دادیم که‌امید است به بهره بردن از آن‌ها بتوانید حس شیرین متعهد بودن را تجربه کنید. لازم به ذکر است که مشاوره ازدواج می تواند در بهبود تعهد در رابطه عاطفی به افراد کمک شایانی کند.

جست و جو کنید

آخرین مقالات