لوگو افرا مشاور
خدمات مشاوره طلاق

مشاوره طلاق

طلاق در معنای قانونی جدا شدن زوجین است که در پی آن حقوق و تکالیفی که زن و مرد در قبال هم داشته‌اند از بین ‌می‌روند. طلاق زمانی اتفاق می‌افتد که زوجین احساس کنند به علت تنش و ناسازگاری بینشان استحکام رابطه زناشوییشان از بین رفته است. مشاوره طلاق می‌تواند در جلوگیری از طلاق بسیار موثر واقع شود.

امروزه مبحث آسیب‌شناسی طلاق و جدایی توسط دکتر روانشناس طلاق و پژوهشگران در ابعاد مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته است. به گفته‌ی بهترین مشاور طلاق در کلینیک افرا مشاور یکی از مسائل مشکل ساز در زندگی زوجین مسائل جنسی است البته می‌توان گفت زندگی مشترک نیاز به شناخت، مهارت و آگاهی دارد، چه در زمینه مسائل جنسی، چه در زمینه شناخت‌های فردی قابل اهمیت است. بی‌شک جدایی و طلاق عواقب زیادی می‌تواند چه برای مردان و چه برای زنان در برداشته باشد اما گاهی ممکن است پایان یافتن یک زندگی هم به مرد هم به زن کمک کند.

دلیل اهمیت مشاوره قبل طلاق

اما قبل از جدایی و خاتمه دادن به یک زندگی مشترک مشاوران تمام تلاششان را برای بهبود و حل مسائل پیش امده انجام دهند به همین خاطر این روز‌ها مرکز روانشناسی تخصصی طلاق و کلینیک روانشناسی طلاق را مشاوران به صورت تخصصی در نظر گرفته‌اند. به طور کلی مواردی مثل خیانت، مسائل مالی، ناسازگاری جنسی، اعتیاد، بیماری‌های روحی و روانی، تفاوت سنی، ازدواج زود، فقدان اموزش‌های مناسب، تفاوت سطح تحصیلات، تفاوت‌های عمیق در مسائل مذهبی و اجتماعی و ازدواج قبلی از مسائلی است که توسط بهترین متخصص طلاق در مرکز مشاوره طلاق بررسی می‌شود. گاهی ممکن است وقتی به روانشناس متخصص مراجعه می‌کنید بعد از مصاحبه اولیه و ارزیابی نیاز باشد به دکتر متخصص دیگری مثل سکس تراپ مراجعه کنید.

خدمات مشاوره طلاق

خدمات مشاوره طلاق چیست؟

ازدواج کردن در ادیان مختلف دنیا امری پسندیده می‌باشد، همانطور بالعکس طلاق گرفتن نه فقط در دین اسلام بلکه در همه ادیان دنیا امری ناپسند تلقی می‌شود. سؤالی که در اینجا ممکن از ذهن برخی را مشغول کرده باشد این است که آیا ازدواجی که امری خوشایند است ممکن است همیشه موفیقت‌آمیز باشد؟ در جواب باید گفت خیر. منظور و هدف از ازدواج از قدیم تا به امروز این بوده است که دو نفر در کنار هم بتوانند زندگی خود را طوری پیش ببرند که سرشار از آرامش و عشق و محبت باشد، بتوانند بخاطر انتخاب خود در شرایط سخت زندگی صبور باشند و تحمل کنند و همینطور از لحظات شاد زندگی خود لذت ببرند و مشکلات روابط عاطفی خود را حل کنند.

نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت می‌باشد این است که در انتخاب همسر و ازدواج هر کسی باید دقت کافی و لازم را داشته باشد و اینکه حتی اگر انتخاب همسر اجباری بوده یا از بی‌تجربگی بوده است بتوان با رفتار صحیح و تصمیم‌های درست به زندگی ادامه دهند و یا در نهایت بخاطر برگشت آرامش در زندگی هر دو طرف از هم جدا شوند. مشاوره طلاق دقیقاً همین مباحث را در بر می‌گیرد و به زوجین کمک می‌کند تا با بهترین برخورد و تصمیم مشکلات خود را حل کنند، اگر این امر امکان‌پذیر نبود به زوجین کمک کند تا بتوانند کاملاً مسالمت‌آمیز از هم جدا بشوند. در ادامه به بررسی تخصصی تر مشاوره طلاق خواهیم پرداخت.

اهمیت مشاوره قبل از طلاق

ازدواج بی‌شک فراز و نشیب‌های زیادی در در بر دارد که نیاز است شما گاهی در مسائل صبوری کرده و به دنبال راه حل باشید توجه داشته باشید همیشه سعی کنید مشکل و مسأله به وجود امده را حل کنید از کنار مسائل بی‌تفاوت عبور نکنید زیرا به مرور زمان باعث می‌شود تمام مسائل حل نشده به کوهی از مشکلات تبدیل شوند. ازدواج مانند گل می‌ماند اگر از گل مراقبت نشود به مرور زمان پژمرده می‌شود و از بین می‌رود. به گفته متخصص طلاق خوب در کلینیک افرا مشاور زوجینی که قبل از ازدواج به مشاوره ازدواج مراجعه می‌کنند به طور قابل توجهی مشکلاتشان کمتر است و نسبت به نیاز‌های خود و همسر خود بسیار آگاه تررفتار می‌کنند.

تفاوت سنی زیاد از مواردی است که امروزه طی آمار‌های به دست آمده فاصله سنی زیاد می‌تواند به مراتب جدایی زوجین را افزایش دهد و متأسفانه از موضوعاتی که این روز‌ها زوجین با آن رو به رو می‌شوند خیانت است. خیانت زوجین خودش هشداری است برای جدایی و طلاق اما بی‌شک اتمام یک زندگی که یکی از طرفین وارد رابطه موازی شده است بسیار سخت و اسیب زننده است. اما توجه داشته باشید مشاوران و روانشناسان خانواده بی‌شک تلاششان این است که بدون قضاوت و سرزنش کردن بتوانند زندگی شما را بهبود بخشند.

گاهی زوجین وقتی از لحاظ عاطفی و یا حتی جنسی به یک مرحله دلسرد‌کننده می‌رسند متأسفانه این حق را به خودشان می‌دهند که وارد روابط موازی شوند اما این انتخاب بی‌شک هم برای خود فرد و هم برای همسر و فرزندانش آسیب‌های جدی را پیش رو خواهد داشت. قبل از تصمیماتی مثل خیانت کردن اول سعی کنید زندگی خود را به کمک فردی مجرب دوباره بسازید. خراب کردن و از بین بردن یک ارتباط کار راحتی است اما آیا با مسائل اجتماعی، اقتصادی و روانی بعد از آن آشنا هستید؟

شما در کلینیک تخصصی مشاوره طلاق افرا مشاور می‌توانید بهترین مشاورین طلاق را از ما بخواهید. تیم مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده ما سعی بر آن دارند که بتوانند از چه طریق مشاوره و یا کارگاه‌های آموزشی روابط بین فردی شما را بهبود ببخشند.

مزایا مشاوره طلاق

به عنوان اولین مزیت این مشاوره می‌توان به تغییر دیدگاه شما نسبت به مسائل، زندگی مشترک و شریک زندگیتان اشاره کرد. گاهی اوقات افراد در هاله‌ای از ابهام قرار دارند و به طور ناخواسته چشمشان را روی حقیقت بسته‌اند در این شرایط است که یک فرد باید به مشاوره رجوع کند تا اقدامات لازم برای رابطه خود را با کمک مشاور انجام دهد.

نجات از مشکلات عاطفی

این مشاوره به شما کمک می‌کند تا خودتان را نجات دهید. در بعضی از شرایط نشان ندادن احساسات به شکل صحیح، مشکلات عجیبی را ایجاد خواهد کرد.

بهبود حال روحی

این مشاوره به شما کمک می‌کند تا با روش‌های مختلف حالتان را بهبود ببخشید و در مورد تصمیم قطعیتان خوب فکر کنید.

آگاهی نسبت به طلاق

این مشاوره شما را از اتفاق‌های بعد از جدایی، چالش‌های احتمالی در فرآیند طلاق و پس از آن آگاه می‌سازد و همچنین جلسات مشاوره، به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چطور باید با این مسأله برخورد کنید و حال خودتان را خراب نکنید!

دریافت راه حل

گاهی اوقات ممکن است مشاور طلاق یک راه حل به شما نشان دهد که تا پیش از آن حواستان به آن راه حل نبوده و یا حتی نسبت به آن ناآگاه بودید. به طور مثال طلاق توافقی یکی از مواردی است که در برخی از جلسات مشاوره به زوجین پیشنهاد می‌شود.

آخرین مقالات

در چه مواقع طلاق توصیه می‌شود؟

طلاق بوی خوشایندی ندارد… چرا؟ یافته‌های اخیر در مورد اثرات بلند مدت طلاق خود گویای این موضوع است. این قاعده در همه موارد صدق می‌کند به جز زمانی که خانواده‌هایی که با تعارضات بسیار زیاد دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر این تعارضات غیر قابل حل باشند شرایط طلاق آرامش بیشتری را برای اعضای خانواده على الخصوص بچه‌ها ایجاد می‌کند.

مزیت های مشاوره طلاق
مزیت های مشاوره طلاق

از جمله آسیب‌های طلاق می‌توان به این موارد اشاره کرد که بچه‌ها بیشتر احتمال دارد مدرسه را تمام نکنند و از مشکلاتی مانند بارداری نوجوانی، سوء مصرف مواد مخدر و رفتار‌های بزهکارانه در‌امان نباشند. به علاوه احتمال این که خودشان ازدواج خوبی نداشته باشند نیز بیشتر است. حتی اگر یکی از والدین در نتیجه طلاق شاد‌تر باشند این به این معنی نیست که طلاق اثر خوبی دارد! چرا که بهترین عامل این است که با یک تصمیم تمام اعضای خانواده شاد باشند. مردان متاهل پدران بهتری هستند و هم چنین مردان مطلقه پدران خوبی معمولاً نمی‌توانند باشند.

آن‌ها به احتمال زیاد راهنمایی الگو‌برداری و حمایت مالی نمی‌توانند ارائه کنند. بنابراین شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که در چه مواقعی یک زوج درمانگر طلاق را توصیه می‌کند؟ طلاق آخرین پیشنهادی است که یک زوج درمانگر می‌تواند برای یک رابطه زوجی مطرح کند. زیرا طلاق تبعات خودش را دارد و تنها در ۴ حالت است که زوج درمانگر این توصیه را می‌کند:

  • برخورد‌های فیزیکی مکرر همسر
  • خیانتهای مکرر
  • مصرف مواد به صورت مزمن
  • جنون

بنابراین گزینه طلاق نه تنها بهترین نیست بلکه آخرین گزینه و تنها در این ۴ حالت است که توصیه می‌شود و در بقیه موارد آسیب طلاق بسیار بیشتر از عدم طلاق گرفتن است. مردان نیز فریب تله طلاق می‌خورند، آن‌ها فریب می‌خورند و فکر می‌کنند که اگر مجرد باشند رابطه جنسی بیشتر و بهتر، ستایش بیشتر، مسئولیت‌ها و تعهدات کمتر، زندگی مجردی با کیفیت و غر زدن کمتر داشته باشند و در نهایت زندگی را با طعم بهتری تجربه کنند.

بسیاری از مردان عاقل، اخلاقی و مسئولیت‌پذیر یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوند و زندگی خود را به دقت بررسی می‌کنند. آن‌ها احساس می‌کنند چیزی کم است! آن‌ها خوشحال نیستند. در واقع کاملاً افسرده و گوشه گیر هستند اما خود را متقاعد می‌کنند که باید ازدواج خود را ترک کنند. در مواقع دیگر مردان فکر می‌کنند که می‌دانند ریشه ناراحتی‌شان چیست، در حالی که به طور حتم نمی‌دانند و تمام مشکلات روحی و سرخوردگی فعلی خود را ناشی از رابطه زوجی خود می‌دانند. آن‌ها این گونه فکر می‌کنند که از این همه مسئولیت متنفر هستند چون زمانی برای خودشان باقی نمی‌ماند.

مهم ترین دلایل طلاق چیست؟

مهم ترین دلایل طلاق چیست؟

در بین صد‌ها موردی که می‌تواند زمینه ساز طلاق شود در ادامه مطلب به چند تا از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • اینترنت و شبکه‌های اجتماعی
  • خیانت زن به مرد و یا مرد به زن
  • مشکلات جنسی و عدم رضایت از روابط زناشویی
  • اختلالات شخصیتی مانند سوءظن، بدبینی، توهم، خودشیفتگی، عدم سازگاری و …
  • تفاوت‌های شخصیتی، فرهنگی و آموزشی

طلاق به دلیل تفاوت‌های شخصیتی

تفاوت‌هایی مانند برونگرایی و درونگرایی، سطح فرهنگ و سواد، تربیت خانوادگی، اعتقادات دینی و … می‌توانند زمینه ساز اختلافات و در نتیجه طلاق شوند. به همین جهت توصیه می‌کنیم در این باره حتماً مشاوره قبل از ازدواج را داشته باشید. در صورتی که در زندگی مشترک قرار دارید و می‌خواهید زندگی خود را حفظ کنید مشاور روانشناس می‌تواند در این باره به شما کمک کند.

طلاق به دلیل خیانت

خیانت یکی از عمده دلایل طلاق بخصوص در سال‌های اخیر است. متأسفانه آمار خیانت زن به مرد و همچنین مرد به زن بسیار بالا رفته و همین موضوع سبب شده طلاق به دلیل خیانت نیز بیشتر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب خیانت همسر را مطالعه نمایید.

طلاق به دلیل مشکلات جنسی

مشکلات جنسی زنان و همچنین عدم رضایت جنسی از همسر نیز از جمله موارد تأثیرگذار در طلاق است. مشکلات جنسی می‌تواند با کمک پزشکان متخصص در این حوزه برطرف شود. عدم رضایت جنسی نیز با کمک مشاور روانشناس قابل حل است.

جلوگیری از طلاق عاطفی و خیانت

طلاق همیشه بصورت رسمی انجام نمی‌شود بلکه در بسیاری از موارد با وجود زندگی مشترک ظاهری، زن و مرد در طلاق عاطفی قرار داشته و عشق و محبتی میان آن‌ها وجود ندارد. برای جلوگیری از طلاق عاطفی و خیانت توصیه می‌کنیم با مشاوران متخصص کلینیک افرا مشاور تماس حاصل فرمائید.

سوالات متداول

ممکن است قبل از رجوع به مشاوره طلاق، برای شما سوالات مختلف و گوناگونی پیش آید. در ادامه سعی کرده ایم به برخی از مهم ترین سوالات شما پاسخ دهیم.

اگر مشکلات جدی باشد مشاور می‌تواند برای طلاق گرفتن زوجین اقداماتی داشته باشد؟

در کل مشاور نباید به زوجین اطلاع دهد که از هم طلاق بگیرند فقط در صورتی این امکان وجود دارد که تهدید‌های جانی برای هر طرف از زوجین به وجود بیاید.

مشاوره طلاق در چند جلسه به اتمام می‌رسد؟

بستگی به مشکل به وجود آمده در بین زوجین دارد مشاور سعی بر این دارد که رد جلسات اول ملنع این اتفاق شود ولی اگر چاره‌ای جز طلاق زوجین در بین آن‌ها نداشته باشد سپس به گفتن گرفتن طلاق زوجین از هم اقدام می‌کند.

مشاوره طلاق تأثیری هم برای زوجینی که قصد قطعی برای طلاق دراند هم دارد؟

قطعاً جواب این سؤال بله می‌باشد، زیرا خیلی از زوجینی که در اوایل جلسات می‌گفتند که برای طلاق گرفتن مسمم هستند در ادامه روند مشاوره به کانون گرم خانواده برگشتند.

رزرو وقت مشاوره طلاق

هدف اصلی مشاوران متخصص طلاق و مشاوره خانواده این است که سعی کنند با استفاده از راهکار‌های موجود از طلاق دو زوج جلوگیری کنند اما در برخی مواردی که در مطلب بالا ذکر کردیم مشاور می‌تواند به زوجین بگوید که از هم جدا شوند و راه دیگری برای رسیدن به آرامش نسبی وجود ندارد. اگر شما هم به مشاوره طلاق نیاز دارید می‌توانید با مشاوران طلاق کلینیک افرا مشاور تماس حاصل فرمائید. ‌امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

همچنین علاوه بر مشاوره طلاق می توانید جهت مشاوره در زمینه های دیگر مانند مشاوره کودک یا مشاوره ازدواج به صورت حضوری یا غیر حضوری به کلینیک مشاوره افرا مشاور مراجعه فرمایید و یا از خدمات مشاوره تلفنی ما استفاده نمایید.

خدمات مشاوره طلاق

نظرات مراجعین ما

کسب رضایت شما مهم ترین هدف ماست، در این بخش از صفحه می توانید نظرات برخی از مراجعه کنندگان ما را مشاهده فرمایید.