لوگو افرا مشاور
مشاوره دوستی

مشاوره دوستی

مشاوره دوستی و ارتباط همواره یکی از دغدغه‌های اساسی در زندگی هر انسان از ابتدای آفرینش او تا به لحظه حال بوده وهم اکنون هم ادامه دارد. موضوع ارتباط و روابط‌های مختلف در زندگی انسان‌ها برای بسیاری از خانواده‌ها تبدیل به یک موضوع چالشی و نگران‌کننده شده است. مشاوران و روانشناسان زیادی را در این باره درگیر خود کرده است.

از میان تمام ارتباطات موجود در زندگی ارتباط و دوستی بین دختر و پسر بیشتر از هر نوع ارتباط دیگری برای افراد چالش برانگیز و پر حاشیه بوده است و مخصوصاً در جامعه ما این نوع از رابطه جز پر حاشیه‌ترین نوع مدل از روابط در زندگی ما انسان‌ها به حساب می‌رود. ناگفته نماند بسیاری از مشکلاتی که در دوستی وجود دارد می تواند باعث اختلالات و مشکلات روابط عاطفی نیز شود.

اهمیت مشاوره دوستی در روابط

مشاوره دوستی این امکان را برای ما فراهم می‌سازد که درشروع این روابط و در طی روند آن بتوانیم به درستی عمل کنیم. بر خلاف آداب و رسوم گذشته که ارتباط با جنس مخالف با شروع مراسم عقد و پیوند ازدواج شکل می‌گرفت.

اما امروزه قبل از ازدواج این مراحل به ترتیب فرد در این راه طی می‌کند، مرحله دوستی، آشنایی، نامزدی و بعد ازدواج. امروزه با مشترک شدن بعضی از مکان‌ها برای دختران و پسران مانند محل کار، دانشگاه و… امکان آشنایی دختر و پسر بسیار افزایش داشته است.

همچنین به وجود آمدن نوعی از آشنایی‌های جنس مخالف به صورت مخفیانه و راحت در فضای مجازی بسیار رواج پیدا کرده است، و این موضوع یعنی این نوع از روابط که درباره دوستی با جنس مخالف می‌باشد بسیار نسبت به روابط دیگر به چشم می‌آید.

به همین علت بهتر است نکاتی را به عنوان مشاوره دوستی دختر و پسر به شما توضیح دهیم تا بتوانید یک رابطه سالم و بدون صدمه روحی و جسمی را تجربه کنید. در این مقاله در سایت افرا مشاور با ما همراه باشید تا مشاوره دوستی و این نوع از روابطی که نیازمند این مشاوره هستند را معرفی کرده و شما را با این موضوع بیشتر آشنا می‌کنیم. 

نیاز به مشاوره دوستی در چیست؟

ارتباط دوستی در میان دختر و پسر این روز‌ها یکی از متداول‌ترین روابطی است که در جامعه و اجتماع بسیار دیده می‌شود.

مشاوره یعنی دریافت اطلاعات لازم درباره یک مشکل توسط یک فرد متخصص این به این معناست که بی‌تجربه بودن در رابطه برای افراد به صورت آسیب‌زا بوده و افراد برای بهبود و بهتر شدن روابط خود به نظر یک فرد با تجربه به خصوص مشاور نیازمند هستند و مشاوره دوستی دختر و پسر این فایده را برای شما خواهد داشت که شما را در این موضوع آگاه و روشن کند.

در مشاوره دوستی دختر و پسر مشاور تمامی اتفاقات حاکم بر دو طرف را برای آن‌ها روشن‌سازی می‌کند و آن‌ها را با مشکلات و نحوه چگونگی برخورد و حل مسائل آشنا و راهنمایی می‌کند تا اگر قصد در ادامه زندگی با یک دیگر داشتند بتوانند هر چه زودتر مشکلاتی که سر راهشان قرار گرفته و در آینده قرار می‌گیرد را برطرف و از به وجود آمدن آن‌ها جلوگیری کنند.

در رابطه با این نوع از ارتباطات این را باید به خاطر داشته باشید که این نوع از روابط نیازمند مراقبت و نگهداری بسیاری است و کاملاً مورد حساسیت دو طرف باید واقع شود.

یک مشاور در ابتدا با مشاهده رفتار و شخصیت هر دو طرف تشخیص می‌دهد که آیا این دو فرد برای یک دیگر مناسب هستند یا خیر. البته این را هرگز فراموش نکنید که یک مشاور متخصص و ماهر به هیچ عنوان حکم کلی صادر نمی‌کند و نمی‌گوید این دو نفر به درد یک دیگر نمی‌خورند.

بلکه با راهنمایی یک پیشنهاد به هر دو طرف ارائه می‌دهد تا مشکلی که بین آن‌ها است برطرف شود. در مرحله بعدی از مشاوره دوستی دختر و پسر، مشاور این کمک را به شما خواهد کرد که مشکلات سطحی خود را با یک دیگر حل نمایید و توان کنار آمدن بیشتری با یک دیگر داشته باشید تا به زندگی نرمالی دست پیدا کنید.

البته این موضوع به صورتی نیست که برای حل تمام اختلافات در زندگی و رابطه تا ابد نیازمند دریافت مشاوره باشید.

بلکه یک مشاور در این چنین مشاوره‌هایی راه حل را برای هر مسأله‌ای به فرد ارائه می‌دهد. این یعنی با مواجه شدن با هر مشکلی می‌توانید با استفاده از روش حل شدن مسأله خود که در جلسه مشاوره گفته شده است، در مشاوره دوستی دختر و پسر از آن استفاده نمایید.

در ادامه نیز به شما کمک خواهیم کرد از یک سری موارد در رابطه با مشاوره دوستی دختر و پسر اطلاعات کسب نمایید.

خدمات مشاوره دوستی

آخرین مقالات

سوالات متداول

ممکن است قبل از رجوع به مشاوره دوستی، برای شما سوالات مختلف و گوناگونی پیش آید. در ادامه سعی کرده ایم به برخی از مهم ترین سوالات شما پاسخ دهیم.

خدمات مشاوره دوستی چیست؟

در کل خدمات مشاوره دوستی در این حیطه است که هر کسی در رابطه دوستانه خود با هم جنس و با جنس مخالف به مشکل و یا اختلالی برخورد کند بتواند در این زمینه از مشاوران مجرب کلینیک کمک بگیرد و از خدمات مشاوره بهره‌مند شود.

آیا مشاوره دوستی همان مشاوره قبل از ازدواج می‌باشد؟

خیر مشاوره برای دوستی برای رابطه‌های اجتماعی بین هم نوعان و هم جنس یا جنس مخلف می‌باشد و اگر دو فرد قصد ازدواج داشته باشند از رابطه خود باید نزد مشاور قبل از ازدواج بروند و از آن خدمات مشاوره بهره‌مند شود.

آیا مشاوره دوستی مفید هم هست؟

در افرادی که روی انتخاب افراد نزدیک و دوست‌های خود حساس هستند می‌توانند از این نوع مشاوره استفاده و بهر بگیرد تا بتواند در ارتباط با بقیه بهترین عکس العمل و رفتار را داشته باشد.

راهکار‌هایی در مشاوره دوستی بین دختر و پسر

در رابطه با این موضوع باید به این نکته توجه داشته باشید که در دوستی‌ها به دلیل این که هدف و انگیزه دو طرف ازدواج نمی‌باشد ملاک‌های دوستی نیز با ملاک‌های انتخاب شریک زندگی متفاوت و پایین‌تر می‌باشد و به نوعی برای هر دو طرف جنبه فان دارد و جدیتی در آن وجود ندارد.

این موضوع در حالی است که به دلیل وابستگی عاطفی دختر و پسر خیلی از دوستی‌ها به ازدواج ختم می‌شود. اگر با هدف افزایش شناخت و آگاهی به رابطه با جنس مخالف روی آورده‌اید به این نکته توجه داشته باشید که کسب چنین تجربه‌ای بی‌دردسر نمی‌باشد.

مشکلات ناشی از وابستگی عاطفی، شکست عاطفی و افسردگی، افت تحصیلی و حتی مسائل جنسی از جمله حاملگی ناخواسته یا بیماری ایدز می‌تواند هزینه پر خطر، سخت و گرانی برای انجام چنین تجربه‌ای باشد. درصورتی که خود را نسبت به مشکلات و هزینه‌های عاطفی یا وابستگی محفوظ می‌دانید مسئولیت و نقش شما در مشکلات طرف مقابل نیز مورد اهمیت و توجه می‌باشد.

در این چنین روابط از جملاتی مانند می‌خواهم همیشه با هم بمانیم اما قول ازدواج نمی‌دهم می‌توان به میزان تعهد و ترس فرد از مسئولیت پی برد و تا حدی از قصد و تصمیم او با خبر شد. متأسفانه بسیاری از افراد دوستی‌هایی که در آن خبری از تعهد نبوده را نشانه‌ای از آزادی و روشن فکری خود می‌پندارند.

از آن جایی که همچنان دوستی‌های اینگونه از نظر مردم معنی و دیدگاهی متفاوتی دارد به طور واضح و مستقیم از انگیزه و نیت طرف مقابل‌تان در خصوص دوستی مطلع شوید تا وقتی که هنوز گرفتار مشکلات و طولانی شدن رابطه خود نشده‌اید در نظر مردم دچار قضاوت‌های گوناگون نشوید.

بهبود انسانیت با مشاوره دوستی

شما لایق این می‌باشید که بهترین فرد را برای ادامه زندگی و حیات در کنار خود داشته باشید. اما برای اینکه بتوانید به این هدف دست پیدا کنید لازم است در ابتدا بدانید که چه ارزش و مقامی دارید و نباید خودتان را در حد تمام کسانی که می‌خواهند در کنار شما باشند بدانید.

درواقع شما باید با منطق و آگاهی افراد را بسنجید و مورد آزمایش قرار دهید و به یاد داشته باشید که تصمیم برای زندگی‌تان یک تصمیم بسیار مهم و حیاتی است.

پس نباید در خصوص آن ریسک کنید و نباید این اجازه را بدهید که تصمیم اشتباهی بگیرید و به صورت عجولانه درباره آن نظر کامل دهید. پسری که شرایط ازدواج را ندارد یا واقعاً عاشق شما نیست و با شما صادقانه رفتار نمی‌کند لیاقت این که با شما باشد را ندارد. به یاد داشته باشید که هر تصمیمی در این راه بگیرید عواقب خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

کوچک‌ترین عواقب یک رابطه غلط می‌تواند این باشد که وقت‌تان که یکی از مهم‌ترین مسائل در زندگی شماست را در کنار فرد اشتباه تلف کنید. توصیه ما به شما این است که برای اینکه بتواند فرد متناسب با خود را بشناسید و روابط درست و اصولی داشته باشید قبل از هر تصمیم جدی به مشاوره دوستی دختر و پسر مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

مشاوره دوستی دختر و پسر می‌تواند راهکار‌هایی برای شناخت بهتر طرف مقابل و پیش‌بینی آینده رابطه‌تان به شما یاد بدهد. همچنین می‌تواند شما را برای پیدا کردن انتخاب تصمیم راهنمایی کند. به این ترتیب شما هم می‌توانید یک رابطه سالم و پایدار با کسی که واقعاً لایق شماست داشته باشید.

راهکار های مشاوره دوستی

رزرو وقت مشاوره سالمندان

در سایت افرا مشاور متخصصان فراوانی در تمامی موارد بالینی و مشاوره روانشناسی در خدمت شما قرار داده شده است و بهتر است این را بدانید که این متخصصان در زمینه مشاوره دوستی دختر و پسر نیز می‌توانند وارد عمل شوند و باعث بهبود و یا از هم گسیختگی رابطه شما شود و به شما کمک کنند. 

رزرو وقت برای مشاوره دوستی

نظرات مراجعین ما

کسب رضایت شما مهم ترین هدف ماست، در این بخش از صفحه می توانید نظرات برخی از مراجعه کنندگان ما را مشاهده فرمایید.