لوگو افرا مشاور

مشاوره زناشویی

آموزش روابط زناشویی یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مهارت‌ها و رفتار‌های می‌باشد که در زندگی مشترک به طور محسوس احساس می‌شود. روابط زناشویی و مشاوره زناشویی همانطور که از نام آن ‌ها پیدا است به آن دسته از مهارت‌ها، رفتار‌ها، کنش‌ها و توانمندی‌هایی اشاره می‌کند که نحوه برقراری روابط صحیح، سالم و درست بین زن و شوهر را مدنظر قرار می‌دهد.

روابط زناشوی در زندگی مشترک بسیار ضروری تلقی می‌شود و آن فردی که این روابط را به خوبی آموزش دیده و یاد دارد در زندگی خود خیلی موفق‌تر از فردی که چیزی از روابط زناشویی نمی‌داند جلوتر است.

خدمات مشاوره زناشویی

خدمات مشاوره زناشویی

امروزه طبق شرایطی که در جامعه دیده می‌شود، جوانان بیشتر خودشان به دنبال انتخاب همسر و شریک زندگی مشترکشان هستند. هنگامی که دو نفر همدیگر را برای زندگی انتخاب می‌کنند و با مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج تصمیم خود را قطعی می‌کنند و زیر یک سقف شروع به یک زندگی می‌کنند تازه روابط زناشویی آنان شروع می‌شود و شکل می‌گیرد.

با رعایت کردن مواردی که مر بوط به روابط عاطفی می‌شود زندگی شیرین‌تر می‌شود، حس بین زوجین عمیق‌تر و کامل‌تر می‌شود، صداقت و وفاداری در بین آنان موج می‌زند و امثال دیگر که می‌توان آن‌ها را نام برد.

حال اگر این روابط به خوبی در بین زوجین رعایت نشود، عواقب بسیار خطرناک و جبران ناپذیری به همراه دارد که می‌توان به طلاق عاطفی یا طلاق قانونی و یا اختلالات شدید بین زن و شوهر شود.

این ارتباطات را نمی‌توان فقط به حوزه خاصی از زندگی زوجین محدود نمود بلکه شامل طیف گسترده و وسیعی از روابطی مثل مسائل جنسی و نحوه ارضای آن، مهارت‌های گفت و گو و مذاکره، حل مسأله، نیاز‌های عاطفی، تقسیم مسئوولیت و مدیریت نقش‌های زن و شوهری توسط زوجین، راهکار های تربیت فرزندان ،نحوه برقراری روابط با خانواده‌ها قبل و بعد از ازدواج و دیگر موارد مهم که در زندگی جریان دارد را شامل می‌شود.

خیلی از افراد با شنیدن واژه روابط زناشویی ذهن‌شان نا خود آگاه به مسائل جنسی و آمیزش جنسی متمرکز می‌شود و تعریف آن‌ها از زناشویی فقط در حد مسائل جنسی می‌بینند.

این در حالی است که ضعف و مشکل ارتباطی که در بین این دسته از زوجین دیده می‌شود با وجود تلاش در حل مسائل جنسی به قوت خود باقی می‌ماند و دچار تنش‌ها و اختلاف‌های بین خود می‌شوند که درمانده و عاجز از حل آن مشکلات به مشاوره روابط زناشویی و یا مشاوره خانواده روی می‌آورند.

زمانی که مشاور علت مشکلات آن‌ها را در مسائل زیر بنایی که در رأس آن مهارت‌های ارتباطی و عاطفی می‌باشد، اشاره می‌نماید با کمال تعجب و حیرت واکنش نشان می‌دهند.

چرا که تصور این که عدم تسلط به مهارت‌های چون ارتباطات کلامی و غیر کلامی، نبود مشورت و تصمیم‌گیری دوجانبه در حل مشکلات زندگی، عدم توجه به خواسته‌های همدیگر در بعد عاطفی – حمایتی، عامل اختلاف‌شان باشد برای‌شان غیر قابل باور و تا حدی نا ممکن می‌باشد.

در این مقاله از وب سایت تخصصی مشاوره و روان‌شناسی افرا مشاور به معرفی کامل روابط زناشویی و مشاوره زناشویی خواهیم پرداخت.

روابط زناشویی چیست؟

همیشه برای تعریف روابط زناشویی اختلاف نظراتی بوده و می‌باشد. برخی این روابط را فقط محدود به رابطه جنسی بین زن و شوهر می‌دانند اما باید گفت رابطه جنسی بخشی از روابط زناشویی محسوب می‌شود.

روابط زناشویی را اگر بخواهیم به طور کلی و خلاصه تعریف کنیم باید اینگونه گفته که به مجموعه اتفاقاتی که بین زوجین در طی زندگی مشترک آن‌ها می‌افتد گفته می‌شود، از کوچک‌ترین اتفاقات گرفته تا تصمیمات اساسی برای زندگی می‌گیرند گفته می‌شود. این اتفاقات شامل:

 • برقراری روابط جنسی
 • فرزند داری و تربیت فرزند
 • تلاش برای ایجاد صلح در خانه
 • پیشرفت معنوی
 • تلاش برای داشتن عشق در زندگی
 • تلاش برای بهبود روابط
 • افزایش رفاه و آسایش اعضای خانواده
 • پیشرفت در انجام وظایف خانوادگی
 • حفظ امنیت خانواده
 • استفاده از تکنیک‌های همسرداری برای زندگی با کیفیت‌تر
 • تلاش برای بهبود شخصیت یکدیگر
 • بهبود شخصیت فردی خود
 • ایجاد احساسات مثبت در همسر
 • آینده بینی و تلاش برای ارتقای سطح فعلی اعضای خانواده
 • وفاداری به عهد ازدواج که مهم‌ترین اصل و تعریف یک زندگی مشترک می‌باشد و…
مشاوره روابط زناشویی

معرفی مشاوره روابط زناشویی

مشاوره روابط زناشویی یکی از مواردی که بسیار پر دغدغه بوده و همواره افراد در آن با مشکلات و دغدغه‌های متعددی مواجه می‌شوند را می‌توان مسائل زناشویی و روابط زناشویی دانست روابط زناشویی در واقع به تمامی فعل و انفعالاتی گفته می‌شود که در بین مرد به عنوان زن و شوهر اتفاق می‌افتد و صرفاً نمی‌توان آن را روابط جنسی دانست.

بلکه مجموعه‌ای از روابط عاطفی جنسی و حتی اجتماعی و خانوادگی آن‌ها را روابط زناشویی می‌گویند که بسیار مهم است افراد بدانند که می‌توانند به راحتی با بهبود روابط زناشویی خود آینده‌ای بهتر را از هر جهت برای خود رقم بزنند.

چرا که مشکل در روابط زناشویی در هر کدام از زمینه‌های یاد شده می‌تواند سبب به وجود آمدن دغدغه‌های بیشتری در ابعاد گوناگون زندگی انسان‌ها شود. مشکلات کهنسالی، اختلالات میانسالی، مشکلات جنسی بانوان و … می تواند برخی از ابعاد آن باشد.

ضرورت مشاوره روابط زناشویی

همان طور که اشاره شد هر فردی باید مهارت های زندگی زناشویی را بخصوص قبل از ازدواج کسب کند تا در زندگی با همسر خود بتواند به طور کامل نقش خود را ایفا کنند تا دچار مشکلات زناشویی در طول زندگی مشترکشان نشوند.

نمی تواند هر فردی این آموزش‌ها را به تنهایی کسب نماید بلکه باید از یک مشاور یا متخصص روابط زناشویی راهکار‌ها را یاد بگیرد. هر زوجی در زندگی دچار مشکلات و اختلافاتی می‌شوند که برای رفع آن نیاز به راهنمایی دارند.

در ادامه به بررسی چند مورد از مشکلات متداول در روابط زناشویی که حتماً باید به مشاوره مراجعه کرد خواهیم پرداخت.

مشکلات زناشویی شامل موارد متعددی می‌باشد که بررسی هریک از آن‌ها در شروع زندگی یکی از مهم‌ترین اصول برای پایداری می‌باشد. هیچ زوجی وجود ندارد که بدون تفاوت و بدون مشکلات با یکدیگر ازدواج کرده باشند. اصل تفاهم به این معناست که شما تفاوت‌های یکدیگر را بپذیرید و سعی کنید که تفاوت‌های فرهنگی، خانوداگی و غیره یکدیگر را قبول کنید.

اگر مشکلاتی در رفتار و یا برخورد‌ها مشاهده می‌کنید به جای برخورد‌های غیر منطقی و یا غیر اصولی و یا دریافت مشاوره از افراد بی‌اطلاع و غیر متخصص از یک مشاور و پزشک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. مطمئن باشید که برای مشاوره زناشویی هیچکس به اندازه‌ی یک روانشناس خوب، قابل اطمینان و بی‌طرف نیست.

برخی از زوجین بر این باور هستند که حتماً باید کار به جای باریک و وخیم کشیده شود تا به مشاوره مراجعه نمایند اما شما می‌توانید حتی قبل از ازدواج هم از کمک‌ها و راهنمایی‌های یک مشاوره متخصص و آگاه کمک بگیرید تا شناخت و آگاهی‌تان نسبت به یکدیگر افزایش یابد.

به طور کلی انجام مشاوره زناشویی برای زوجینی که می‌خواهند تداوم زندگی‌شان بالا و احترام بین آن‌ها حفظ شود از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقدامات است. اگر بحث، گفتگو، مشکل و اختلافی وجود داشته باشد هیچ کس به جز مشاور متوجه آن نخواهد شد و این مشاور است که به شما توصیه‌های منطقی و کار آمد برای رفع مشکلات شما ارائه می‌کند.

ممکن است خانواده و یا دوستان از روی احساسات به شما مواردی را ارائه نمایند که کار را از آنچه در حقیقت وجود دارد خرابتر کند. در ادامه برخی از روابط که نیاز حتمی به مشاوره زناشویی دارند را معرفی کرده‌ایم.

خانواده تلفیقی

در این نوع از ازدواج‌ها یک یا هر دو طرف رابطه مطلقه بوده یا به هر دلیل همسر خود را از دست داده‌اند. ممکن است یک یا هر دو نفر فرزندی داشته و بخواهند با همسر و فرزند خود زندگی کنند در این مدل از ازدواج‌ها ممکن است مشکلاتی پیش آید که راه حل این مشکلات برای داشتن یک زندگی آرام دست مشاوره است.

کنترل روابط زمانی سخت‌تر می‌شود که مادر یا پدر اصلی که از رابطه قبلی هستند در زندگی فرزندان خود دخالت می‌کنند و مشکلاتی بروز می‌کند. به همین دلیل این گونه روابط بهتر است از همان اول کنترل شده پیش روند.

ازدواج دوم در هر صورت مانند ازدواج اول و شاید بیشتر دارای چالش‌هایی است که هریک از زوجین باید با آگاهی از آن وارد زندگی جدید شوند.

تصمیمات عجله‌ای و کورکورانه ممکن است شما را در زمان مواجهه با مشکلات زندگی سرخورده و پشیمان کند اگر قبل از ازدواج بدانید که با چه چالش‌هایی رو به رو هستید هم آگاهانه با آن برخورد می‌کنید و هم اینکه از بروز آن‌ها تعجب نمی‌کنید. این آگاهی به رشد و کیفیت رابطه زناشویی شما کمک بزرگی می‌کند.

حفظ کانون خانواده

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از خانواده‌ها دچار مشکلاتی هستند. هر چه علم پیشرفت می‌کند افراد به فضای مجازی معتاد‌تر شده و روابطشان در فضای حقیقی تضعیف می‌شود. مشاوره به این خانواده‌ها کمک می‌کند تا دوباره به کانون خانواده باز گردند.

شما باید با توجه به کانون خانواده چهارچوب‌هایی برای آن در نظر بگیرید و طبق قوانین آن پیش بروید. البته در اختلافات فرهنگی و تربیتی که هر یک از زوجین دارند ممکن است برای تعیین قوانین خانواده دچار مشکلاتی شوند و هر یک از زوجین بخواهند که حرف خود را به کرسی بنشاند.

در این صورت اگر آگاهی و علم برخورد با این مشکل را نداشته باشید به راحتی وارد جدال و بحث خواهید شد و البته که بعد از آن اختلافات بیشتر و دلخوری‌ها شدید‌تر می‌شود.

در این مرحله اگر اموزش‌های لازم برای برخورد با تفاوت‌های فرهنگی و تربیتی را دیده باشید به راحتی می‌توانید به یک نتیجه‌گیری مثبت و ارزشمند برسید که هر دو طرف بتوانند به آن عمل و از آرامشی که در زندگی توام با نظم است لذت ببرند.

نیاز به تنهایی

در برخی مواقع ممکن است یکی از طرفین تمایل داشته باشد یک یا چند روز را از مشغله خانواده دور بوده و به تنهایی یا با دوستان خود وقت بگذراند. این یک خواسته طبیعی است اما باید تعداد دفعات این کار معقول باشد. هر کسی نیاز دارد ساعاتی را به تنهایی بگذراند تا بتواند به آرامشی که می‌خواهد دست پیدا کند.

در صورتی که یکی از طرفین این اجازه را به شریک زندگی خود ندهد تا با تنهایی خود خلوت کند بهتر است که با مراجعه به مشاوره زناشویی این مشکل رفع شود.

معمولاً زوجین در سال‌های اولیه زندگی متوجه برخی از خواسته‌های درونی یکدیگر نیستند و علاقه دارند که همه امور و کار‌ها با هم انجام شود. این خوب است اما در برخی از موارد ممکن است زن و یا مرد نیاز به یک تنهایی کوچک و توجه به خود داشته باشد.

شما با شناخت شخصیت یکدیگر و درک متقابل نیاز‌هایتان می‌توانید این فرصت را در اختیار همسرتان بدهید که قدری با خود خلوت کند و نیاز به تنهایی را در خود ارضا کند. البته این موضوع بسیار گسترده و قابل بررسی است و البته که نیاز به یک قانون دارد.

چرا که نمی‌توان گفت که به هر دلیلی زوج یا زوجه تقاضای تنهایی و تنها ماندن را بکند. پایه خانواده بر اصل باهم بودن استوار است.

اعتیاد

اعتیاد یک موضوع اساسی در به هم زدن زندگی زوجین است. این موضوع نه تنها زندگی همسر بلکه زندگی دیگر اطرافیان را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. این موضوع در برخی موارد که خود فرد بخواهد قابل حل بوده و با مراجعه به مشاوره روانشناسی و مشاوره اعتیاد می‌توان آن را حل کرد.

راز نگه داری

در بسیاری از زوجین شاهد دوری طرفین از یکدیگر هستیم که در این افراد راز بسیار زیاد بوده و دو طرف برای بیان مشکلات به یکدیگر از هم دور هستند.

مشاوره زناشویی ضمن یافتن علت فاصله میان زوج به این افراد کمک می‌کند بتوانند با شریک زندگی خود به راحتی صحبت کنند و مشکلاتشان را بیان و حل کنند. اگر زوجین با هم احساس راحتی نداشته باشند دچار مشکل شده و از هم دوری می‌کنند.

بی میلی جنسی

طبق تحقیقات انجام شده میان زوج‌های مختلف نتیجه حاصل شده است که برای بهبود صمیمیت حداقل هفته‌ای یک بار رابطه جنسی باید وجود داشته باشد و در صورتی که یکی از طرفین رابطه، سرد بوده و تمایل به رابطه نداشته باشند مشکلاتی در زندگی بوجود می‌آید.

اختلالات جنسی از جمله رایج‌ترین مشکلات امروزه است که با استفاده از مشاوره سکس تراپی و یا مشاوره جنسی قابل حل می‌باشند.

صمیمیت به عنوان مجازات

هرگز از صمیمیت بین خود برای مشکلاتتان استفاده نکنید برای مثال اگر یکی از طرفین در کار‌های خود کوتاهی کرد هرگز قهر نکنید یا از بین بردن صمیمیت را مجازات قرار ندهید. حل کردن مشکلات بهترین راه حل است که برای آن می‌توانید به مشاوره زناشویی مراجعه نمایید.

نگه داشتن کینه‌ها

یکی از غلط‌ترین کار‌ها در روابط تکرار کار‌هایی است که در گذشته اتفاق افتاده است این تکرار می‌تواند هر بار موجب دعوا شده و صمیمیت را کاهش دهد بهتر است برای حل این مشکل به مشاوره زناشویی بروید. نگه داشتن کینه‌ها می‌تواند موجب عصبانیت و دعوا و ناراحتی میان افراد شود. 

رفع مشکلات زناشویی

چرا افرا مشاور را برای روابط زناشویی خود انتخاب کنیم؟

این سؤالی می‌باشد که خیلی‌ها ممکن است هنگام بازدید سایت از خود بپرسند. جواب این سؤال این است که کیلینک افرا مشاور یکی از تخصصی‌ترین کیلینیک‌های حال حاضر شهر مشهد می‌باشد که در هر زمینه‌ای که فکر بکنید در حیطه مشاوره و روان‌شناسی آماده خدمت‌رسانی با بهترین کیفیت و در زود‌ترین زمان ممکن می‌باشد.

این کلینیک با به کار‌گیری مجرب‌ترین مشاوران مشهد و تیم تکمیل و بی‌نقصی که دارد تاکنون آمار بسیار عالی در زمینه‌های مختلف مشاوره مخصوصاً مشاوره زناشویی کسب کرده است.

مشاوران این مجموعه با مدارک دکتری و با رزومه بی‌نظیری که دارند از بین صد‌ها مشاور مشهد انتخاب و دست چین شده‌اند تا بتواند به مراجعین عزیز بهترین مشاوره و راهنمایی را تقدیم نمایند.

پس با این احتساب رزرو وقت مشاوره از کلینیک تخصصی مشاوره و روان‌شناسی افرا مشاور برای کسانی که دچار مشکل و یا اختلال شده‌اند بهترین گزینه می‌باشد. 

مشاوره تلفنی یا آنلاین مشاوره زناشویی

خیلی وقت‌ها یکی از زوجین تمایلی به رفتن پیش مشاور و حل مشکلات خود را ندارد و یا معتقدند مسائل زناشویی باید بین زن و شوهر حل شود و یا اینکه از مطرح کردن آن‌ها خجالت می‌کشند.

مشاوره تلفنی زناشویی و مشاوره آنلاین زناشویی برای چنین افرادی تعبیه شده است تا مشاور بتواند از این طریق زوج‌ها را از مشکلات و پیامد‌های عدم مراجعه و پیگیری مسائل زناشویی آگاه کرده و فرد را مجاب کند که نسبت به حل و فصل مشکلات پیرامون زندگی خود اقدام کنند.

البته این نوع مشاوره برای افرادی که در شهر‌های دیگر و یا فواصل دور از مرکز مشاوره افرا زندگی می‌کنند هم مناسب است.

آخرین مقالات

سوالات متداول

در ادامه برخی از مهم ترین سوالات شما را درباره مشاوره روابط زناشویی پاسخ می‌دهیم.

آیا مشاوره روابط زناشویی تأثیری در رفع مشکلات دارد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت حتماً تأثیر دارد، با وجود مشاوران کارآمد و مجربی که در کلینیک افرا مشاور برای خدمت‌رسانی به شما حاضراند به طور قطعی تأثیر مشاوره را در چند جلسه اول متوجه می‌شوید.

آیا فرقی بین مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری برای مشاوره روابط زناشویی هست؟

فرق این دو مشاوره بستگی به میزان جدیت موضوع دارد، اگر موضوع و مشکل به وجود آمده خفیف باشد با مشاوره تلفنی قابل حل می‌باشد و بالعکس اگر مشکل بزرگ و وخیم باشد باید مشاوره به صورت حضوری برقرار شود تا در صورت نیاز آزمون‌های مختلف گرفته شود. 

برای برطرف کردن مشکلات مربوط به روابط زناشویی، چند جلسه مشاوره لازم است؟

هنگامی که مشکل شما نزد مشاوران ما مطرح شود در همان جلسه اول تعداد جلساتی که برای برطرف کردن مشکل شما لازم می‌باشد به شما اعلام می‌گردد.

قیمت هرجلسه مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری چقدر می‌باشد؟

برای قیمت مشاوره‌های حضوری و تلفنی بهتر است با شماره تلفن کلینیک تماس حاصل فرمائید زیرا قیمت هرجلسه بسته به مشاوری دارد که انتخاب می‌کنید اما مسلماً قیمت مشاوره تلفنی از مشاوره حضوری کمتر می‌باشد. 

برای مشکلات ازدواج هم، می‌توان از خدمات مشاوره روابط زناشویی استفاده کرد؟

اگر زوجین با هم ازدواج کرده‌اند و مشکلاتی که برای آنان به وجود آمده مربوط به زندگی مشترک آن‌ها می‌باشد، می‌توانند از خدمات مشاوره روابط زناشویی استفاده نمایند اما اگر هنوز باهم ازدواج نکرده‌اند و در شرف ازدواج هستند و دچار اختلاف نظر و مشکل شده‌اند می‌توانند به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنند تا مشکلشان بر طرف کردند.

رزرو وقت مشاوره زناشویی

همه زوجین نیاز به راهنمایی و مشاوره در زندگی دارند تا از بروز مشکلات جدی و حتی جدایی پیشگیری شود. مشاوره زناشویی به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌های زندگی را یاد بگیرند و زندگی سالمی داشته باشند.

اگر شما هم در زندگی خود با همسرتان دچار مشکلات و اختلالات در رابطه زناشویی خود شده‌اید می‌توانید با کلینیک تخصصی مشاوره و روان‌شناسی افرامشاور تماس حاصل فرمائید تا در اسرع وقت مشاوران متخصص این مجموعه در صدد مشکل شما برآیند.

رزرو وقت مشاوره زناشویی

نظرات مراجعین ما

کسب رضایت شما مهم ترین هدف ماست، در این بخش از صفحه می توانید نظرات برخی از مراجعه کنندگان ما را مشاهده فرمایید.