لوگو افرا مشاور
پریود مردانه چیست؟

پریود مردانه چیست؟ عجیب ولی واقعی

پریود مردانه چیست؟ شاید شما نیز شنیده باشید که پریود یا همان عادت ماهانه مردان نیز وجود داشته باشد که به همین اسم یعنی پریود مردان شناخته می‌شود اما در رابطه با آن شناختی نداشته باشید یا برای شما بسیار عجیب باشد.

یکی از سؤالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که آیا عادت ماهانه مردانه نیز همانند نوع زنانه است و همان آثار را دارد یا خیر؟

متخصصان در جواب این سؤال جواب‌های مخصوص خود را می‌دهند اما نقطه مشترک همه آن‌ها این است که این پریودی به شکل خونریزی در هر ماه نیست و تنها مرد را از لحاظ هورمونی و روانی دچار تغییر می‌سازد و نیاز است با شناختن علائم آن در این مدت اطرافیان به خلق و خوی متفاوت فرد توجه کنند.

البته پریود مردانه را نیز با نام سندروم تحریک پذیری مردانه نیز می‌شناسند که در ادامه این مقاله از سایت افرا مشاور قصد داریم به صورت جامع شما را با عادت ماهانه مردانه آشنا کنیم و در رابطه با علائم و روش‌های درمان آن صحبت کنیم پس تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

پریود مردانه چیست؟

اگر مطالعات و نتیجه‌گیری‌های پزشکان را در سال‌های اخیر در رابطه با تغییرات خلق و خوی آقایان بر اساس ترشحات هورمونی آن‌ها مورد برسی قرار دهیم متوجه می‌شویم که نوعی عادت ماهانه در مردان رخ می‌دهد که به پریود مردان یا سندروم تحریک‌پذیری معروف است.

آشنایی با پریود مردان
آشنایی با پریود مردان

به زبان ساده‌تر پریود مردانه به دلیل مشکلاتی که در ترشحات هورمون‌های جنسی آقایان به وجود می‌آید شکل می‌گیرد اما از آنجایی که مانند پریود شدن خانم‌ها به طور منظم در ماه صورت نمی‌پذیرد و علائمی مانند خون‌ریزی ندارد برخی افراد وجود آن را انکار می‌کنند.

عادت ماهانه مردانه دارای علائم منحصر به فرد برای آقایان است و آن‌ها را دچار مشکلات روحی و روانی می‌کند به طوری که به راحتی متوجه تغییر رفتار آن‌ها خواهید شد. سندروم تحریک‌پذیری که در زبان لاتین مختصراً به آن IMS گفته می‌شود میزان هورمون تستوسترون را در بدن مرد‌ها کم و زیاد می‌کند و از انجایی که این هورمون نقش بسزایی در سلامت روانی، جسمی و جنسی آقایان دارد این تغییرات هورمونی زیاد خوشایند نخواهند بود.

بی نظمی هورمونی در بدن آقایان سبب می‌شود که خلق آن‌ها تنگ شود و علائم پریود مردانه را در خود بروز دهند اما اصلاً جای نگرانی نیست زیرا با دانستن علائم آن و آشنایی با روش درمان و گذراندن این دوره بهتر از قبل با این موضوع کنار خواهید آمد.

علائم پریود مردانه

بر اساس تغییرات هورمونی که در بدن آقایان رخ می‌دهد برخی علائم در آن‌ها پدیدار می‌شود که لازم است در صورت مشاهده آن‌ها متوجه پریود در مردان شوید و در این بازه حساس روانی شوهر خود را همراهی کنید و از او مراقبت به عمل‌آورید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین علائم سندروم تحریک پذیری خواهیم پرداخت.

عصبانیت زیاد و پرخاشگری

در این بازه زمانی آقایان حساس‌تر می‌شوند و کوچک‌ترین اتفاق ناگواری می‌تواند آن‌ها را از کوره خارج کند به همین دلیل پرخاشگری و عصبانی شدن‌های مکرر و زیاد از علائم پریود مردانه هستند.

کم شدن میل جنسی

از مهم‌ترین علائم عادت ماهیانه مردانه بی‌میلی و یا کاهش میل جنسی آن‌ها است و این به دلیل تغییرات هورمونی است که در بدن آن‌ها به وجود می‌آید و پس از گذر از این دوره میل جنسی آن‌ها به حالت قبل باز خواهد گشت.

علائم پریود مردانه
علائم پریود مردانه

خسته شدن زیاد از حد

اگر در کنار داشتن دیگر علائم پریود مردانه، جدیدا بیشتر دچار خستگی می‌شوید و یا خستگی‌های شما طولانی مدت و شدید است به احتمال زیاد شما دچار سندروم تحریک‌پذیری شده‌اید.

کم شدن اعتماد به نفس

اغلب آقایان در این دوره دچار کاهش اعتماد به نفس می‌شوند و حس می‌کنند مانند قبل جذابیت یا کارایی ندارند و از هم سطحان خود پایین‌تر هستند.

افسردگی

احساس افسردگی از دیگر حس‌های مربوط به عادت ماهانه مردانه است که در بیشتر مواقع موقتی است و پس از اتمام این دوره حس افسردگی نیز خاتمه می‌یابد مگر اینکه فرد از پیش مبتلا به افسردگی بوده باشد که در این حالت ممکن است با تشدید افسردگی رو به رو شود.

احساس استرس و اضطراب زیاد

از دیگر علائم پریود مردان می‌شود به احساس استرس و اضطراب زیاد آن‌ها اشاره کرد که فرد را گا‌هاً در انجام کار‌های روزانه خود دچار مشکل می‌سازد و یا ترس از آینده را رقم می‌زند اما باید بدانید که این حالت موقتی است.

نکته اول این است که تمامی علائمی که ذکر شد ممکن است همگی باهم در یک فرد رخ ندهد و تنها برخی از آن‌ها را در وجود خود احساس کند و حس نکردن همه آن‌ها نشان از رخ ندادن دوره پریود مردانه نیست.

نکته دوم نیز که باید به خوبی به آن دقت کنید بر این اساس است که پریود مردانه دارای سیکل یا دوره مشخص مانند پریود زنانه نیست و هر زمان که کاهش تستوسترون در مردان صورت گیرد این عادت ماهانه نیز در آقایان رخ می‌دهد و مدت آن در هر کس متفاوت است.

چه عواملی بر میزان تستوسترون تأثیر می‌گذارد؟

افزایش سن

با افزایش پیدا کردن سن در آقایان احتمال رخ دادن پریود مردانه نیز در آن‌ها افزایش می‌یابد زیرا در حدود رسیدن به سن ۳۰ سالگی بخشی از تستوسترون خود را افزایش می‌دهند که همین امر سندروم تحریک‌پذیری را رقم می‌زند.

البته شایان به ذکر است که رسیدن به بازه سنی ۴۵ تا ۵۰ سالگی اوج رخ دادن عادت ماهانه مردانه است و بسیاری از افراد در این بازه دچار آن می‌شوند.

استرس زیاد

اگر در محیط کار یا زندگی شخصی خود استرس زیادی را تحمل می‌کنید لازم است بدانید که شما در خطر ابتلا به پریود مردان هستید زیرا استرس میزان تستوسترون را در بدن شما کاهش می‌دهد و مشکلاتی از این قبیل را برای شما رقم می‌زند.

کاهش ساعت خواب مفید

خواب متناسب و مفید رابطه مستقیم با میزان تستوسترون بدن شما دارد و اگر مبتلا به بی‌خوابی شوید به احتمال زیاد دچار سندروم تحریک‌پذیری خواهید شد. اختلالات خواب تنها یکی دیگر از علائم پریود مردان است.

تغییرات برنامه غذایی

اگر اخیراً در برنامه غذایی خود تغییری ایجاد کرده‌اید یا مبتلا به پرخوری یا کم خوری شده‌اید شما بیشتر از دیگران در خطر پریود مردانه هستید و در صورت عدم مراقبت درگیر آن می‌شوید.

روش‌های درمان پریود مردانه

عادات ماهانه مردانه یا همان سندروم تحریک‌پذیری امر طبیعی است که در بدن بسیاری از مردان رخ می‌دهد و دارای علائم مشخص می‌باشد.

اگر شما نیز متوجه شدید که در بازه این عادت ماهانه هستید و احساسات ناخوشایندی را تجربه می‌کنید لازم است تنها با استفاده از روش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد برای پایان دادن به این دوره تلاش کنید و این را بدانید که اصلاً جای نگرانی نیست و تنها با تمام شدن این مدت زمان شما به زندگی عادی خود باز خواهید گشت.

راه های درمان عادت ماهانه مردان
راه های درمان عادت ماهانه مردان

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی چند مورد از مهم‌ترین راهکار‌ها و روش‌های درمان عادت ماهانه مردانه را با یکدیگر بررسی کنیم.

بیشتر استراحت کنید

بدن شما در این دوره نیاز به استراحت بیشتری دارد تا بتواند قوای قبل را به دست آوردن و میزان تستوسترون از دست رفته را جبران کند پس نگران نباشید و سعی کنید در مکانی که به شما حس خوبی می‌دهد استراحت کنید و یا در صورت امکان داشتن به یک مسافرت دلنشین بروید.

به بهبود وضعیت جسمی خود بپردازید

در این مدت زمانی با تقویت کردن جسم خود می‌توانید زودتر به شرایط قبل باز گردید. یکی از مواردی که در زمینه خاتمه دادن به پریود مردانه به شما کمک می‌کند این است که ورزش کنید زیرا ورزش میزان تستوسترون بدن شما را افزایش می‌دهد.

از یک مشاور کمک بگیرید

همراهی یک مشاور در این دوره و بهره بردن از راهنمایی‌های او به شما کمک می‌کند که به سرعت اتمام سندروم تحریک‌پذیری بپردازید زیرا یک مشاور مجرب راهکار‌های عملی به شما پیشنهاد خواهد داد.

سخن پایانی

پریود مردانه در طول زندگی برای بسیاری از آقایان رخ می‌دهد و می‌تواند آن‌ها را دچار حس‌های ناخوشایند بسیاری کند اما این حالت تنها برای مدت زمان کوتاهی ادامه می‌یابد و پس از آن فرد به زندگی عادی خود باز می‌گردد.

نکته قابل توجه در این زمینه این است که به دلیل زود رنج شدن در این مدت همراهی و درک کردن اطافیان می‌تواند نقش مؤثری در مدت زمان بهبود داشته باشد اما اگر نمی‌توانید در این زمینه با کسی صحبت کنید، از یک مشاور خوب کمک بگیرید تا روند بهبود را با سرعت بیشتری طی کنید از این رو مشاورین ما در تمامی ساعات شبانه روز آماده کمک به شما به صورت تلفنی و حضوری هستند.

در این مقاله از وبلاگ افرا مشاور به بررسی جامع پریود مردانه یا همان سندروم تحریک‌پذیری پرداختیم. در ادامه با سایر مقالات ما همراه باشید.

جست و جو کنید

آخرین مقالات