لوگو افرا مشاور
خدمات مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین

خدمات و سرویس دهی در زمینه‌های مشاوره و روان‌شناسی همانطور که می‌دانید امروزه بسیار زیاد شده است. خدماتی که در حیطه کاری مشاوره وجود دارد نظیر مشاوره حضوری، مشاوره تلفنی و آنلاین می‌باشد که خود همچنین زیر مجموعه‌های فراوانی دارد که می‌توان به مشاوره کودک و نوجوان، خانواده، قبل ازدواج، میان سالی و سالمندان، جنسی و فردی و… اشاره کرد.

حال در این مقاله از وب سایت تخصصی افرا مشاور قصد داریم تا درباره مشاوره آنلاین مطالب مفیدی را در خدمت شما عزیزان بگذاریم تا شما هم با ویژگی‌های این نوع مشاوره بیشتر آشنا شده و در نهایت در صورت لزوم از این نوع مشاوره استفاده نمایید.

مشاوره آنلاین چیست؟

به هر گونه راهکار دادن، روش درمان دادن و مشاوره دادن در زمینه‌های مختلف به طوری که مشاور با مراجع خود با اینترنت در ارتباط باشند را مشاوره آنلاین و یا مشاوره اینترنتی می‌گویند.

نکته‌ای که در این جا حائز اهمیت است این می‌باشد که تفاوت خاصی بین مشاوره حضوری و مشاوره آنلاین نمی‌باشد و تنها تفاوتی که در اینجا به چشم می‌خورد در طرز ارتباط گرفتن بین مشاور و مراجع‌کننده می‌باشد.

روش‌های مشاوره آنلاین؟

همانطور که گفته شد روش‌های متعددی برای مشاوره آنلاین وجود دارد که همین امر با گذشت زمان و رشدی که در این رشته وجود داشته تغییرات زیادی را با خود به همراه داشته است.

به طور مثال در گذشته مشاوره‌ایمیلی بازخورد و خواهان زیادی داشته اما به دلیل ایجاد شدن شبکه‌های اجتماعی مختلف دیگر مشاوره‌ ایمیلی طرفداران گذشته خود را ندارد و به جای آن مشاوره تلفنی و یا مشاوره آنلاین جایگزین این قبیل از مشاوره دادن شده‌اند.

در حال حاضر مهم‌ترین روش‌ها و شیوه‌های مشاوره آنلاین عبارتنداز:

چت آنلاین صوتی

این روش در مشاوره دادن و راهکار گرفتن همان مشاوره تلفنی می‌باشد اما به دلیل اینکه در تایم ۴۵ دقیقه مشاوره هزینه‌های شارژ تلفن مقدار قابل توجهی می‌باشد راه ساده‌تر و کم هزینه‌تری را در نظر گرفتن که می‌توان با ویس دادن در صفحه چت مراجع مشکلات خود را به طور دقیق و به دور از استرس بیان کند و از آن طرف مشاور بتواند راه کار‌های مفید و لازم را به مراجع ارائه دهد.

مزایا مشاوره آنلاین

چت آنلاین نوشتاری

به زبان ساده این روش همان چتی می‌باشد که شما در اپلیکشن‌های مانند تلگرام، واتس آپ، و دیگر برنامه‌های پیام‌رسان داخلی و یا خارجی می‌کنید.

برخی افراد به دلایل مختلفی همچون نداشتن اعتماد به نفس پائین، خجالت کشیدن از ابراز مشکل و اختلال خود حتی به طور صوتی و عواملی دیگر از مشاوره رفتن به صورت حضوری و یا تلفنی خودداری می‌کنند.

توصیه کلینیک تخصصی افرا مشاور به این دسته از هم وطنان این است که از خدمات مشاوره آنلاین به صورت چت استفاده کنید تا برای مشکلات و اختلالات شما از سمت مشاوران مجرب ما راهکار مفید و لازم ارائه شود تا بتوانید هرچه سریع‌تر به چرخه طبیعی زندگی خود که یک زندگی بی‌دغدغه و آرام می‌باشد برگردید.

عیبی که در این روش برای مشاوره گرفتن وجود دارد این است که هم مراجع و هم مشاور باید از سرعت بالایی در چت کردن برخوردار باشند تا بتوانند در یک جلسه هم مشکل از سمت مراجع بیان شود و هم راهکار و روش درمان از سمت مشاوره برای مراجع بازگو شود، که متأسفانه اغلب افراد این ویژگی را ندارند.

به همین دلیل است که این جلسات از بازدهی کمتری نسبت به مشاوره حضوری و یا تلفنی برخوردار می‌باشد. در کل تحقیقات نشان داده است در حالت طبیعی در هنگام چت کردن بین دو فرد در یک ساعت ۶۰۰۰ هزار کلمه رد و بدل می‌شود اما همین تایم در ارتباط با مشاور به ۲۰۰۰ هزار کلمه کاهش می‌یابد.

با توجه به این مسائل در شرایطی که مراجع تمایل به این دارد که در نزد مشاور شناخته نشود و یا توانایی صحبت کردن را نداشته باشد می‌تواند از این روش برای مشاوره گرفتن استفاده نماید.

چت آفلاین

در این روش مراجع مشکل خود را به صورت پیام یا وویس نزد مشاور می‌فرستند و مشاور مربوطه بعداً و در یک زمان دیگر پاسخ مراجع را می‌دهد. این روش شباهت زیادی با مشاوره از طریق‌ایمیل دارد که در گذشته رایج بود.

توصیه کلینیک افرا مشاور به مراجعین عزیز در این روش برای مشاوره گرفتن این است که افرادی از چت آفلاین استفاده کنند که مشکلشان زیاد جدی نباشد و فقط به راهنمایی و مشورت گرفتن از مشاور در چند زمینه جزئی باشد.

خدمات مشاوره آنلاین

ویدئو چت یا تماس تصویری

این روش کامل‌ترین شیوه در زمینه مشاوره اینترنتی می‌باشد که بیشترین شباهت را به مشاوره حضوری دارد زیرا در این روش مراجع و مشاور هم دیگر را می‌بیند و صحبت می‌کنند و مشاور می‌تواند تسلط کافی بر روی مراجع داشته باشد.

روش‌های درمان مشاوره آنلاین

روش‌های درمانی که در مشاوره آنلاین ارائه می‌شود با هم یکسان نمی‌باشند. برای برخی مشکلات مشاوره آنلاین متداول‌تر می‌باشد اما برای برخی دیگر مشاوره آنلاین بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن می‌باشد که می‌توان به تکنیک‌های CBT، مانند حساسیت زدایی و پردازش مجدد با حرکات چشم و… می‌توان اشاره کرد.

درمان شناختی رفتاری

یکی از اشکال درمان روش‌های شناختی رفتاری می‌باشد که درباره آن مطالعات زیادی صورت گرفته است و اثر بخشی آن برای جمع کثیری از اختلالات تائید شده است. پیش فرض اصلی این نوع درمان این است که با شناسایی و تغییر افکار و رفتار‌های منفی، علائم اختلال تسکین می‌یابند و فرد می‌تواند راه‌های جدیدی برای مقاله با چالش‌های زندگی بیابد.

درمان روان پویشی

غالبا از CBT به عنوان استاندارد طلایی در حوزه درمان یاد می‌شود اما پژوهشگران نشان داده‌اند که سایر شکل‌های روان درمانی بیش از درمان شناختی رفتاری مؤثر هستند. درمان روان پویشی به کشف فرایند‌های ناهشیاری که بر رفتار تأثیر می‌گذارد متمرکز می‌شود.

فرض بر این است که بینش یافتن هیجانی سبب افزایش سطح خودآگاهی می‌شود و به فرد کمک می‌کند به تأثیر تجربیات گذشته بر رفتار کنونی‌اش پی ببرد.

تحقیقات نشان داده است که اثر بخشی درمان روان پویشی حضوری بیش از درمان شناختی رفتاری می‌باشد. اما به دلیل تأکید درمان روان پویشی بر ارتباط درمانی، این روش فقط به روش مشاوره آنلاین تصویری باید اجرا شود تا اثر بخشی لازم را داشته باشد و نکته‌ای که در این جا حائز اهمیت می‌باشد این است که روش‌های مشاوره تلفنی و یا نوشتاری قابل استفاده نمی‌باشد.

خدمات مشاوره اینترنتی

درمان شخص محور

به درمان شخص محور، درمان مراجع محور هم نیز می‌گویند. این طرز درمان نیز یک رویکرد غیر مستقی می‌باشد و با این فرض که فرد نقش اصلی در زندگی خود را به عهده دار پیش می‌رود. طبق پژوهش‌ها، PCT برای برخی اختلالات روانی مثل اضطراب و افسردگی مفید می‌باشد.

اثر بخشی درمان شخص محور در زمینه اینترنتی هنوز روشن نیست اما برخی یافته‌ها حاکی از آن هستند که این شیوه درمان برای افراد مبتلا به علائم ملایم تا متوسط اضطراب، افسردگی و استرس موقعیتی مناسب است.

فواید مشاوره آنلاین

همانطور که در اوایل مقاله گفته شد روز به روز علاقه افراد به این نوع و روش مشاوره بیش‌تر از قبل شده است. در ادامه این مقاله به برخی از دلایل گرایش و علاقه‌مندی به مشاوره آنلاین را ذکر می‌کنیم:

  • در هر مکانی که هستید می‌توانید با مشاور خود در ارتباط باشید.
  • می توانید به مشاور همزبان خود ارتباط داشته باشید.
  • در مشاوره آنلاین می‌توان در وقت خود صرفه‌جویی کرد.
  • می توان به صورت ناشناس با درمانگر خود جلسه مشاوره برقرار کرد.
  • برای افرادی که مشکلات جسمی و حرکتی دارند مناسب می‌باشد.
  • انعطاف بیشتری در ساعات و جلسات مشاوره خواهد بود.

درمان آنلاین برای چه افرادی مناسب نیست؟

علی رغم تمامی فوایدی که در زمینه مشاوره آنلاین برای شما ارائه دادیم مشاوره گرفتن برای ۴ دسته از افراد نتیجه دلخواه و درستی ندارد و توصیه می‌شود که این دسته از افراد از خدمات مشاوره حضوری بهره‌مند شوند. این افراد عبارتنداز:

  • افرادی که تمایل‌های جدی به خودکشی دارند.
  • افرادی که تماس خود را با واقعیت از دست داده‌اند. به عبارتی دیگر بیمارانی که اختلالات شدید روانی دارند که از جمله بیماران اسکیزوفرنی هم می‌باشند.
  • افرادی که برای درمان بیماری و یا مشکل خود نیاز به مصرف دارو دارند.
  • افرادی که مواد مخدر استفاده می‌کنند.

آخرین مقالات

سوالات متداول

سعی کرده ایم قبل از اینکه مشاوره آنلاین خود را رزرو کنید به مهم ترین سوالات شما عزیزان پاسخ داده باشیم!

آیا بین مشاوره آنلاین و مشاوره حضوری فرقی هم هست؟

حتماً فرقی وجود دارد، یکی از این تفاوت‌ها این است که در مشاوره حضوری درمانگر با تسلط کاملی که از رفتار و حرکات مراجع دارد خیلی راحت‌تر و دقیق‌تر می‌تواند مشکل را شناسایی کند و راهکار‌های مناسب‌تری ارائه دهد.

برای مشاوره آنلاین رده سنی هم ملاک است؟

خیر، در این نوع از مشاوره همچون انواع دیگر مشاوره هیچ رده سنی وجود ندارد فقط در مشاوره تلفنی به صورت چت و نوشتاری باید فردی پشت چت باشد که تسلط کافی بر چت کردن داشته باشد که مسلماً کودکان از این توانایی برخوردار نیستند.

آیا این نوع از مشاوره تأثیری هم در درمان مشکلات دارد؟

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم مشاوره اینترنتی از محبوبیت خاصی در این چند وقت بین مردم عامه پیدا کرده است همچنین بخاطر وجود مزایای بالای این نوع مشاوره مردم بیشتر به مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی سوق پیدا کرده‌اند و اینکه حتماً تأثیری در این مشاوره بوده است که هر روز مراجعان این دسته از مشاوره بیشتر می‌شوند.

رزرو وقت مشاوره آنلاین

همانطور که مطلع هستید خدمات در مشاوره بسیار زیاد می‌باشد که می‌توان این سرویس‌ها را در انواع مختلف مشاوره از درمانگر‌ها به صورت راهکار و حل مشکل دریافت کنید. یکی از این انواع مشاوره که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است مشاوره آنلاین می‌گویند.

در مشاوره آنلاین می‌توان بسیاری از خدماتی که در مشاوره حضوری به مراجعان داده می‌شود را با هزینه کمتری دریافت کرد و به روند طبیعی زندگی بازگشت.

برای رزرو وقت مشاوره اینترنتی می‌توانید از طریق دکمه روبرو اقدام فرمایید.

رزرو وقت مشاوره آنلاین و اینترنتی

نظرات مراجعین ما

کسب رضایت شما مهم ترین هدف ماست، در این بخش از صفحه می توانید نظرات برخی از مراجعه کنندگان ما را مشاهده فرمایید.