لوگو افرا مشاور
افسردگی پس از زایمان

آشنایی با افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان چیست و چرا رخ می‌دهد؟ در تعداد بسیاری از بانوان پس از انجام عمل زایمان شورو شوق و لذت زایمان جای خودش را به افسردگی پس از آن می‌دهد. این رخداد در میان افراد به افسردگی پس از زایمان معروف می‌باشد.

اتفاق افتادن این حالت در حدود ۱۵ درصد از مادران پس از انجام عمل زایمان قابل مشاهده می‌باشد. در هنگام اینکه افسردگی پس از زایمان در افراد صورت می‌گیرد احساس ناامیدی و بی‌حوصله گی بسیار محسوسی به سراغ مادران می‌آید.

شدت بروز این علائم امکان دارد اقداماته لازمه و مراقبتی مادر از نوزاد را با یک سری از مشکلات مواجه کند. در صورتی که این اختلال پس از زایمان در فرد ایجاد شود نباید خیلی زودگذر و سهل انگارانه از آن‌ها عبور کنیم زیرا که عوارض به وجود آمده در آن‌ها می‌تواند به مرور زمان وخیم ترشود.

افسردگی زایمان چیست؟

اما امروزه خوشبختانه می‌توانیم با درمان کردن افسردگی قبل از زایمان و پس از آن را به طور کامل با استفاده از مشاوره خانواده و تراپی برطرف کنیم. در ادامه این مقاله در سایت افرا مشاور به معرفی افسردگی پس و پیش از زایمان و عوامل آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

علائم به وجود آورنده افسردگی پس از زایمان

اگرچه که تغییرات اخلاقی و خلق و خو پس از اینکه نوزاد به دنیا می‌آید طبیعی است اما آن سری از علائم و عواملی که در هنگام افسردگی پس از زایمان بروز پیدا می‌کند فراتر از حالت‌های گذرای خلقی در افراد می‌باشد زیرا که با بروز آن علائم فرد از انجام کار‌های روزمره خود باز می‌ماند.

علائم به وجود آوردن افسردگی بعد از زایمان
علائم به وجود آوردن افسردگی بعد از زایمان

موارد زیر جزئی از شایع‌ترین علائم به وجود آمده از افسردگی بعد از زایمان می‌باشند که عبارتند از:

 • به وجود آمدن احساس غم، نگرانی و گریه‌های بدون دلیل
 • ناتوان شدن در هنگام خوابیدن با آنکه خستگی در فرد زیاد است
 • ساعت‌های طولانی خوابیدن
 • از بین رفتن حس علاقه نسبت به خوردن غذا
 • به وجود آمدن احساس کسالت و درد
 • احساس اضطراب، خشم و زودرنجی
 • به وجود آمدن تغییرات ناگهانی در خلق و خو
 • از بین رفتن احساس کنترل و تمرکز
 • احساس سخت به یاد آوردن یک سری از اتفاقات
 • از بین رفتن تمرکز و کاهش یافتن مهارت تصمیم‌گیری
 • از بین رفتن احساس علاقه در جهت انجام دادن یک سری از امور کار و مورد علاقه در افراد
 • احساس جدا شدن از نوزاد و از بین رفتن شور و شوقی که در اوایل زایمان با مادر همراه بوده
 • برخوردار شدن از احساس گناه و بی‌ارزش شدن نسبت به خود
 • تمایل به دوری از افراد
 • احساس نالایق و ناشایست بودن
 • به وجود آمدن افکار و احساسات منفی در جهت آسیب رسیدن به خود و یا نوزاد

اطرافیان شما می‌توانند از رفتار و حرکات شما بروز این علائم در مادر را تشخیص دهند. بروز این علائم به طور معمول در چند هفته اول پس از زایمان آغاز می‌شود. البته این موضوع امکان دارد که این علائم به صورت کاملاً پیوسته و مداوم نباشد. برای مثال امکان دارد که این عوامل برای چند روز برطرف شده اما با گذشت زمان دوباره ظاهر گردند. در بیشتر اوقات اگر که این دوره درمانی به خوبی و درستی سپری نشود ممکن است که این علائم وخیم‌تر شوند.

علائم افسردگی زایمان در زنان
علائم افسردگی زایمان در زنان

نکات مراقبتی بعد از افسردگی پس از زایمان

از کار‌ها و اقدامات بسیار مهم در پس از انجام عمل افسردگی پس از زایمان می‌توان به شرکت کردن مادر در گروه‌های حمایتی و جلسات اشاره نمود که با حضور تعداد زیادی از مادران در کلینیک‌های روانشناسی و یا مراکز مشاوره‌ای برگزار می‌شود. انجام این اقدام باعث کاهش یافتن تنش‌های عصبی زایمان و بالا رفتن میزان روحیه مادران می‌شود.

سعی داشته باشید تا در امور روزانه خود میزان مسئولیت خود را بر اساس آنچه که در توان دارید انتخاب نمایید و این نکته را حتماً به اطرافیان خود هم نیز گوشزد کنید. یکی از نکاتی که رعایت کردن آن سبب بالا رفتن انرژی ذهنی و جسمی در شما می‌شود تنظیم کردن برنامه غذایی سالم و مغذی برای خود می‌باشد.

حتماً لازم است که یک برنامه ورزشی حتی در اندازه قدم زدن را هم برای خود در نظر داشته باشید. در بیشتر موارد با مصرف کردن دارو‌های تنظیم و تجویز شده می‌توانید با کمتر از ۶ ماه به بهبودی دست پیدا کنید.

راهکار های برطرف سازی افسردگی زایمان

به محض اینکه علائم افسردگی را در خود مشاهده کردید لازم است که به پزشک زنان و زایمان مراجعه نمایید تا یک سری از معاینات بالینی بر روی شما انجام شود. اگر علائم نشان دهنده بر روی شما نشان از افسردگی داشته باشد سریعاً شما را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهند.

معمولاً با ارتباط گرفتن با این سری از افرادی که با چنین مشکلاتی مواجه می‌شوند و با درمیان گذاشتن تجربیات خود با آن‌ها می‌توانید کمک بسیار زیادی جهت کاهش یافتن افسردگی و سریع پیش رفتن روند بهبودی آنان کنید.

زمان آغاز شدن افسردگی پس از زایمان چه زمانی است؟

بر طبق آزمایشات و مطالعاتی که در رابطه با این موضوع انجام شده افراد به این موضوع دست یافته‌اند که حدوداً ۹۷۳ زن که به افسردگی پس از زایمان مبتلا شدند دارای این گونه نتایج پس از زایمان و قبل از زایمان خود می‌باشند که عبارتند از:

 • حدوداً ۵/۲۶درصد بروز این علائم در شروع افسردگی قبل از باردار شدن رخ می‌دهد
 • حدوداً در ۳۳/۴درصد از افراد بروز این عوامل افسردگی در هنگام بارداری مشخص می‌شود
 • حدوداً در ۴۰/۱ درصد از افراد بروز اینگونه از عوامل افسردگی پس از زایمان مشخص می‌گردد

تحقیقات به دست آمده از این موضوع نشان می‌دهد که که تنها قسمتی از ۱۵ درصد از زنانی که مبتلا به افسردگی پس از زایمان هستند به دنبال درمان شدن خود در این موضوع ‌می‌روند و لازم به ذکر است که این آمارفقط شامل مادرانی می‌شود که فرزند خود را به طور سالم به دنیا آورده‌اند و آن دسته از مادرانی که به سقط جنین دچار شده‌اند را در بر نمی‌گیرد. این مطلب نشان دهنده این موضوع است که آمار رخ دادن افسردگی بیشتر از آن چیزی است که که در این تحقیقات برای فرد به دست آمده.

درمان افسردگی پس از زایمان

اگر در شما علائم افسردگی بعد از زایمان وجود دارد باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک متخصص خود مراجعه کنید و هرچه سریع‌تر برای رفع این مشکل اقدام نمایید. دو دسته از درمان‌های اصلی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد که شامل استفاده از روان درمانی و دارودرمانی می‌باشد.

درمان افسردگی زایمان
درمان افسردگی زایمان

می‌توانید با تجویز پزشک یکی از آن‌ها را استفاده کرده و در برخی مواقع هم می‌توانید از هر دوی آن‌ها با یکدیگر استفاده نمایید.

اما امکان دارد زمانی که می‌توانند با یکدیگر استفاده شوند بسیار مؤثرتر و تأثیر پذیرتر عمل کنند. شاید مدت زمان زیادی لازم باشد تا متوجه این موضوع شوید که دقیقاً استفاده از انجام چه درمان و روشی برای شما مؤثر می‌باشد و چه چیزی می‌تواند در سریع‌ترین حالت و زمان ممکن شما را به هدف خود یعنی درمان سریع و در کمترین میزان عوارض برساند. پس لازم است با پزشک خود در این باره مشورت کرده و کمک‌های لازم و مورد نیاز را در جهت برطرف شدن این مشکل از او بخواهید.

جمع‌بندی

همانطور که گفتیم نوعی از افسردگی وجود دارد که امکان دارد پس از تولد نوزاد و در برخی از مادران رخ دهد. این افسردگی، به عنوان افسردگی بعد از زایمان در بین افراد معروف می‌باشد. بروز این افسردگی معمولاً در همان ماه‌های ابتدایی و تولد نوزاد ایجاد می‌شود.

در صورتی که این افسردگی در فرد درمان نشود امکان دارد حتی بیشتر از یک سال هم ادامه پیدا کند و همچنان گریبان گیر مادر باشد اما در صورتی که تشخیص درست و به موقعی در رابطه با بروز این مشکل در افراد صورت بگیرد می‌توان آن را سریع‌تر درمان کرد و مشکل را برطرف نمود. در این مقاله در وب سایت افرا مشاور شما را با افسردگی بعد از زایمان و علت‌های به وجود آمدن آن در افراد آشنا کردیم، ‌امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت استفاده و لذت را برده باشید.

جست و جو کنید

آخرین مقالات