لوگو افرا مشاور
مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج با بررسی زوجین از لحاظ خلق و خوی، اخلاق، رفتار، ظاهر، جایگاه اجتماعی، میزان برابری خانواده از همه لحاظ، فرهنگ، قومیت، خواسته‌ها و انتظارات و…. می‌تواند به جوانان ثابت کند که برای ازدواج باهم مناسب هستند یا خیر.

اما این را باید در نظر داشته باشید که مشاوره قبل از ازدواج تنها کارایی که دارد این نیست که فقط زوجین را بررسی کند و به آن‌ها اطلاع دهد که به درد هم می‌خورند یا خیر. بلکه یک مسئولیت مهم دیگری هم که دارد این است که با بررسی شرایط دو طرف می‌تواند با مشاوره دادن به آن‌ها راهکار‌های مفیدی را ارائه دهد تا مشکلات و سختی‌هایی که سره راه زوج‌ها قرار گرفته با کمک یکدیگر از میان برداشته شود و پس از حل شدن مشکلات برای ازدواج اقدام کنند تا زندگی شیرین و بدون هیچ گونه مشکل را آغاز کنند.

ازدواج نطقه عطف هر انسان در طول مسیر زندگی‌اش محسوب می‌شود. هر فرد می‌تواند با درست انتخاب کردن همسر و شریک زندگی خود تا پایان عمرش خوشبخت و خوشحال زندگی کند و از آن طرف هر فردی می‌تواند با انتخاب نادرست برای همسر زندگی‌اش ادامه سیر عمر خود را تباه کند و شاید در هر لحظه از زندگی از هم طلاق بگیرند. توجه به معیار های ازدواج نیز از دیگر وظابف مشاور به حساب می آید.

در گذشته ازدواج‌ها عمدتاً به صورت سنتی بوده و دختر و پسر قبل از مراسمات خواستگاری هیچ شناختی نسبت به هم نداشتند مگر اینکه ازدواج‌فامیلی می‌بوده. همین امر موجب می‌شده است که زوجین بعد از ازدواج به شناخت یک دیگر بپردازند و عاشق هم بشوند.

در گذشته امر طلاق گرفتن بسیار ناپسند بوده و همین طرز فکر در بین خانواده‌ها موجب می‌شده است که اگر کسی هم از ازدواج خود در آن زمان ناراضی بوده باید با این مشکل زندگی می‌کرده و به کسی حرفی نمی‌زده است. اما امروزه جوانان نسبت به افراد گذشته شریک زندگیشان را خودشان انتخاب می‌کنند. این عمل از یک سو مفید می‌باشد اما از سمت دیگر ضرر‌های دیگری هم در بر می‌گیرد.

این اشتباهات و ضرر‌ها عبارتند از عدم آگاهی کامل نسبت به انتخاب همسر، انتخاب‌هایی که با هیجان و حس‌های زود گذر همراه می‌باشد، تحت تأثیر موقعیت قرار می‌گیرند، نداشتن ملاک‌های ازدواج و لجبازی با خانواده به دلیل اینکه طرز فکر و اختلافات فکری بین این دو نسل جامعه زیاد است همه این‌ها موجب می‌شود که یک جوان امروزی نتواند به درستی همسر خود را انتخاب کند.

در ادامه در وب سایت مشاوره تخصصی افرا مشاور به معرفی مشاوره قبل از ازدواج و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

مشاوره پیش از ازدواج

آشنایی کلی با مشاوره قبل از ازدواج

همانطور که در بالا گفته شد برخی از جوانان امروزی در انتخاب همسر خود دقت لازم را ندارند و عملاً با هیجانات و حس‌های زود گذر همسر خود را انتخاب می‌کنند و بعداً متوجه می‌شوند که انتخاب آن‌ها چقدر برایشان مفید و یا مضر بوده است.

امروزه در ایران متأسفانه در بحث آمار طلاق در بین کشور‌های دنیا آمار زیادی را از آن خود کرده است که برای یک کشور بسیار بد می‌باشد. با وجود اینکه در ایران خدمات مشاوره در زمینه‌های مختلف مخصوصاً مشاوره قبل از ازدواج به صورت حرفه‌ای به زوجین ارائه می‌شود باز هم خیلی از جوانان برای ازدواج خود به مشاوره پیش از ازدواج رجوع نمی‌کنند.

هنوز که هنوز است مشاوره دادن به طور کامل در بین مردم و افکارشان جا نیوفتاده است و همین امر کار را برای جوانان و بقیه اقشار جامعه در حل کردن مشکلاتشان سخت می‌کند.

نکته‌ای که در این حائز اهمیت می‌باشد این است که برخی از جوانان با وجود مشکلات متعددی که در بین خود و فرد انتخاب شده به عنوان همسر و شریک زندگی دارند می‌ترسند که پیش مشاور قبل از ازدواج بروند و مشاور آن‌ها را برای هم مناسب نبیند. این یکی از دلایلی می‌باشد که زوجین از رفتن به نزد مشاوره امتناع می‌کنند.

به نظر روان‌شناسان مطرح دنیا و ایران اگر قرار باشد زوجی با وجود مشکلات اساسی باهم زندگی سختی را شروع کنند که مجبور باشند بعد از گذشت چند سال از هم طلاق بگیرند اصلاً بهتر است قبل از ازدواج مانع شد تا این وصلت سر نگیرد.

منظور از این حرف این نیست که هر کسی با فرد انتخاب شده خود برای زندگی مشکل داشته باشد نباید به آن فکر کند یا با آن ازدواج کند بلکه باید با استفاده از راه حل‌ها و راهکار‌ها آن‌ها را از میان برداشت و بعد از همه‌ی این‌ها یک ازدواج بدون دردسر و مشکل را شروع کرد.

مسأله مهمی که اینجا اهمیت دارد این است که برخی مشکلات هیچ جوره قابل حل نمی‌باشد. یعنی حتی اگر پیش زبده‌ترین و ماهر‌ترین مشاوره قبل از ازدواج کشور هم بروید باز هم کاری از شما ساخته نیست. مگر این که یک نفر خود را به صورت کامل تغییر دهد که این اصلاً از سمت مشاوران توصیه نمی‌شود چون در آینده این مسأله حتماً به طلاق ختم می‌شود.

این مشکلات عبارتند از فاصله طبقاتی زیاد از لحاظ مالی و مخصوصاً فکری، تفاوت زیاد فرهنگ، خواسته‌های زیاد و شاید غیر معقول، اختلالات کودکی و… می‌باشند.

دلایلی که باید به خاطر این‌ها به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید عبارتند از:

  • هنگامی که مشاور نظرات و اهداف زوجین را بدون هیچگونه محدودیت می‌شنود، می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا به اهداف و خواسته‌های یکدیگر نزدیک بشوند و انتظارات و توقعات یکدیگر را بهتر و دقیق‌تر بشناسند.
  • یکی از مهم‌ترین دلایلی که مشاوره قبل از ازدواج را مهم و الزامی کرده است، کنترل استرس، قبل از گرفتن تصمیم بزرگی مثل ازدواج می‌باشد.
  • مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا تواقعات و خواسته‌های خود را با یکدیگر در میان بگذارید و از شما می‌خواهد تا بدون هیچگونه خود سانسوری و محدودیت نظر خود را در مورد ازدواج با وی به اشتراک بگذارید.
  • همه افراد پیش از ازدواج یک تصویر رویایی برای خود تصور می‌کنند که بعد از این اتفاق هیچ مشکلی وجود ندارد و همه کار‌ها به اصطلاح روی غلتک می‌افتند. اما واقعیت چنین نیست، مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا تمام برداشتهای نادرست قبلی خود را دور بیندازید و با نگاهی دقیق‌تر و عمیق‌تر به ازدواج نگاه کنید.
  • در مراسمات پیش از ازدواج مثل خواستگاری معمولاً خجالت و حجب و حیا مانع می‌شود تا خود واقعیمان را به طرف دیگر ازدواج و همچنین خانواده وی معرفی کنیم. همین خجالت‌ها باعث می‌شود تا دو خانواده درگیر، شناخت درستی از یکدیگر نداشته باشند، وجود مشاوره قبل از ازدواج کمک می‌کند تا بدون هیچ تعارف و سانسوری خود واقعیتان باشید.
  • هیچ کسی در جهان نمی‌تواند ادعا کند که تمام برنامه‌ها و اهداف خود را دقیقاً در زمان از پیش تعیین شده، به عمل برساند اما برنامه نداشتن برای آینده یکی از بزرگترین نقاط ضعف جا نیفتاده در خانواده‌های ایرانی می‌باشد. مشاوره قبل از ازدواج برای شما برنامه و چارچوب زمانی‌ای را تعیین می‌کند که زمان انجام هر اتفاقی بر اساس توافقات بین زوجین می‌باشد.
مشاوره پیش از ازدواج

موضوعات مورد بحث در مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

با شرکت در مشاوره قبل ازدواج در ابتدا آمادگی کامل زوجین برای بزرگترین تصمیم زندگی بررسی می‌شود. که آیا این فرد آمادگی لازم برای ازدواج را دارد یا خیر آیا ترس از ازدواج در زوجین وجود دارد یا خیر و ….

سپس مشاور به بررسی ویژگی‌های شخصیتی طرفین و اختلافات بین زوجین می‌پردازد و تست‌های متعددی می‌گیرد تا اختلافات و مشکلات آنان را بیابد و طرفین را از این اختلافات آگاه می‌کند و در نهایت چگونگی رویارویی با این مشکلات و اختلافات را به زوجین آموزش می‌دهد تا از بروز مشکلات حاد و جدی در آینده جلوگیری شود.

در ادامه این مقاله به معرفی این اختلالات و مشکلات موجود در بین زوجین قبل از ازدواج خواهیم پرداخت.

اختلالات شخصیتی

ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند بر روی زندگی مشترک زوجین تأثیر مستقیم بگذارد. برخی از این ویژگی‌های شخصیتی باید در طرفین یکسان باشد تا بتوانند طرفین با یک دیگر ازدواج کرده و زندگی خوبی داشته باشند. اما وجود برخی از اختلالات شخصیتی باعث می‌شود که مشکلات جدی مانند طلاق عاطفی و… در زندگی مشترک آینده زوجین به وجود آید.

به عنوان مثال طرفین یکی برون گرا و دیگری درون گرا باشد، فرد درون گرا تمایل به تنهایی دارد و از شرکت در جمع‌های مختلف بی‌زار است و فرد برون گرا از تنهایی گریزان است و تمایل به شرکت در جمع‌های شلوغ و مهمانی را دارد. یا طرفین یکی بسیار منظم و تمیز و دیگری نظم و تمیزی را در اولویت قرار نمی‌دهد و برای او از اهمیت چندانی برخوردار نباشد.

یا ممکن است یکی از طرفین اهل پس انداز و خرج کم‌تر در زندگی باشد و دیگری ولخرج باشد. این اختلافات در ویژگی‌های شخصیتی، می‌تواند مشکلاتی جدی به همراه داشته باشد و حتی ممکن است طرفین را از شروع زندگی مشترک بازدارد.

بررسی ویژگی‌های شخصیتی از نکات حائز اهمیت می‌باشد، که حتماً می‌بایست در مشاوره قبل از ازدواج مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار بگیرد.

مشاوره قبل از ازدواج

بررسی اختلاف طبقاتی

اختلاف طبقاتی یکی از مواردی است که بسیار در ازدواج حائز اهمیت است و در مشاوره پیش از ازدواج مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. طبقه اجتماعی طرفین با توجه به شغل و درآمد طرفین بررسی می‌شود. بررسی‌ها و تحقیقات نشان می‌دهد که هرچه اختلاف طبقاتی طرفین زمان ازدواج کم‌تر باشد، زوجین زندگی موفق‌تری را تجربه خواهند کرد.

اختلاف قد

اختلاف قد امری کاملاً سلیقه‌ای است اما در کشور ایران بسیاری از افراد بر این باورند که قد مرد می‌بایست از زن بلند‌تر باشد و اینکه زن و مرد هم قد باشند یا زن قد بلند‌تر از مرد باشد و یا اختلاف قدی بین زن و مرد بسیار زیاد باشد برای افراد جا نیوفتاده است. این موضوع می‌تواند مشکلاتی در زندگی زوجین ایجاد کند. مشاور می‌کوشد تا راهکار و راه حل برای حل این گونه مشکلات در آینده را به شما آموزش می‌دهد.

عقاید مذهبی

هر فردی عقاید مذهبی خود را دارد. به طور کلی، افرادی که با عقاید مذهبی مشابه با یکدیگر ازدواج کرده‌اند، زندگی موفق‌تری نسبت به زوجین با عقاید مذهبی مختلف داشته‌اند.

گاهی ممکن است طرفین عقاید و اعتقادات مذهبی یکسانی نداشته باشند و تفاوت‌ها و اختلافات کوچک با یک دیگر داشته باشند، که مشاور سعی می‌کند به طرفین بیاموزد که به عقاید یک دیگر احترام بگذارند تا در زندگی مشترک آینده خود دچار مشکل جدی نشوند.

اما گاهی این اختلاف آن قدر زیاد می‌شود که ممکن است اختلافاتی بسیار شدید و جدی زندگی مشترک آینده طرفین را تهدید کند و حتی خانواده طرفین را تحت شعاع قرار دهد. در صورت وجود  این گونه اختلافات، مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

بررسی میزان تحصیلات زوجین

با توجه به تحقیقاتی که از زوجین پس از ازدواج، صورت گرفته است، زوجینی که میزان و سطح تحصیلات مشابه و یا نزدیک به یک دیگر دارند، کم‌تر دچار اختلاف در زندگی زناشویی می‌شوند و احتمال طلاق در چنین زوجی پایین است.

پس می‌توان گفت بررسی اختلاف در میزان تحصیلات، یکی از مسائل حائز اهمیت است. در صورتی که اختلاف میزان تحصیلات در طرفین زیاد باشد، ممکن است در زندگی آینده مشکلاتی برای زوجین به وجود آید، که مشاور می‌کوشد تا طرفین را از این مشکلات آگاه کند و چگونگی حل این مشکلات را به زوجین بیاموزد.

آخرین مقالات

سوالات متداول

ممکن است قبل از رجوع به مشاوره پیش از ازدواج، برای شما سوالات مختلف و گوناگونی پیش آید. در ادامه سعی کرده ایم به برخی از مهم ترین سوالات شما پاسخ دهیم.

آیا مشاوره قبل از ازدواج ضرورتی هم دارد؟

در کل مشاوره قبل از ازدواج موجب این می شود که زوجین از هم به شناختی کافی برسند و بتوانند با آگاهی کامل و کافی زندگی خود را شروع کنند از این رو اهمیت اقدام به این کار بسیار بالا می باشد.

مشاوره قبل از ازدواج برای کسانی که به شناخت کافی از هم دارد لازم است؟

بعضی ویژگی های ذاتی در هر فردی وجود دارد که با در ارتباط بودن در زمان زیاد هم نمی توان آن ها را در فرد شناسایی کرد پس بهتر است با مشاوره قبل از ازدواج همان ویژگی های درونی فرد را همان به اندزه کافی بشناسید.

در مشاوره قبل از ازدواج چه آزمون هایی از زوجین گرفته می شود؟

در این نوع مشاوره از آزمون های MBTI و CUTEL که برای شناسایی شخصیت هر فرد استفاده می شود به کار گرفته می شود البته در صورت لزوم از آزمون های دیگر هم استفاده می شود.

رزرو وقت مشاوره پیش از ازدواج

اگر شما به فکر ازدواج افتاده‌اید و همسر آینده خود را هم انتخاب نموده‌اید، به شما توصیه می‌شود حتماً به مشاوره قبل از ازدواج کلینیک تخصصی افرا مشاور مراجعه کنید و یا تماس حاصل فرمائید تا اگر مشکلی بین شما و فردی که انتخاب کردید وجود دارد شناسایی و حل شود.

نظرات مراجعین ما

کسب رضایت شما مهم ترین هدف ماست، در این بخش از صفحه می توانید نظرات برخی از مراجعه کنندگان ما را مشاهده فرمایید.