لوگو افرا مشاور

مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی علمی از مشاوره است که تمامی گروه‌های سنی را در بر می‌گیرد. این علم این قابلیت را دارد که می‌تواند مشکلات زیادی از افراد را در هر مسأله‌ای را حل کند. افراد در هر سن و سالی که باشند دچار نگرانی‌ها و درگیری‌های ذهنی و فکری مختلفی هستند، که از جمله این نگرانی‌ها مربوط به مسائل شغلی، مشکلات عاطفی، اجتماعی، تحصیلی و… می‌باشد.

در این مواقع که این نوع از نگرانی‌های برای فرد به وجود می‌آید استفاده از علم مشاوره روانشناسی به کمک این افراد می‌آید تا بتواند کمکی باشد که برای افراد از فشار‌های روحی و روانی که در اتفاقات مختلف با آن مواجه می‌شوند تا حد امکان بکاهد.

خدمات مشاوره روانشناسی

خدمات مشاوره روانشناسی

این نوع از مشاوره این ارائه را به مردم می‌دهد که از انواع خدمات درمانی توسط روانشناس متخصص در مرکز مشاوره بهره‌مند شوند. مشاوره روان شناسی این کمک را به افراد می‌کند که جلوگیری و پیشگیری کند از وقوع بحران‌ها و کاهش حوادثی که ممکن است برای فرد پیش بیاید و به دنبال آن با ارائه راهکار‌های مختلف برای حل مشکلات و مسائل مربوطه به افراد این کمک می‌کند که در برخورد با مشکلات با کمترین آسیب روحی و روانی مواجه شوند.

امروزه با توجه به اتفاقات و شرایطی که در طول روز برای افراد رغم می‌خورد مانند، نگرانی‌های مربوطه به مسائل شغلی، مشکلات کهنسالی و… علاوه بر اینکه مشاوره روانشناسی به صورت مشاوره حضوری می‌تواند برای افراد باشد، حتی می‌تواند امکان دریافت آن به صورت غیر حضوری برای افراد مهیا شود.

منظور از مشاوره روان شاسی ارائه نوعی از خدمات است که به کمک متخصص روانشناس در یک مرکز مشاوره به همه افراد ارائه داده می‌شود. این خدمات به صورتی می‌باشد که بر نحوه عملکرد افراد و نوع روابط آن‌ها تأثیر زیادی می‌گذارد.

یک مشاور و روانشناس اقدامات و توصیه‌هایی بر پایه علم روانشناسی ارئه می‌دهد که نتیجه این ارائه یاری رساندن و کمک به افرادی می‌باشد که دچار آسیب‌های روحی شده‌اند و وظیفه مشاور روانشناسی در این باره کمک و یاری رساندن به آن‌ها برای بهبود وضعیت روحی و روانی آنان می‌باشد.

با انجام این اقدامات و درمان‌ها و پیروی و رعایت آن‌ها زندگی فرد به مرور رو به بهبودی و هر چه بهتر شدن آن می‌رود و باعث این می‌شود که کیفیت زندگی فرد افزایش پیدا کند. در ادامه این مطلب در سایت افرا مشاور همراه ما باشید تا در ارتباط با مشاوره روان‌شناسی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

انواع مشاوره روانشناسی و کاربرد‌های آن

همانطور که کمی قبل‌تر به آن اشاره کردیم، مشاوه روانشناسی در تمامی مراحل روند زندگی هر فرد در هر سنی می‌تواند به طوری باشد که تأثیرات بسیار خوبی در زندگی فرد از خود به جا بگذارد، بنابراین تمامی افراد از سنین کودکی تا سالمندی خود می‌توانند از خدمات مشاوره روانشناسی و مزایا و کاربرد‌های آن بهره‌مند شوند. برای مثال برای رفع اختلالات کودکان ، مشاوره روان شناسی یکی از راه حل های موجود می‌باشد.

روش کار و انجام مشاوره روانشناسی به این صورت است که مشاور یا روانشناس جنبه‌های متفاوت و مختلف در زندگی افراد، خانواده، سازمان‌ها و یا گروه‌هایی را مورد برسی قرار داده و از طریق آن به افراد کمک خواهد کرد. مشاوره روانشناسی کاربرد‌های مختلفی در زمینه‌های متفاوتی از خود به همراه دارد در ادامه به معرفی برخی از این کاربرد‌ها و انواع مشاوره روانشناسی می‌پردازیم.

اهمیت و فواید مشاوره روانشناسی

مشاوره فردی

یکی از متداول‌ترین مشاوره‌های روانشناسی مشاوره فردی نام دارد. زیرا که در این مشاوره بسیاری از افراد در زندگی با چالش‌های بزرگی مواجه می‌شوند که گاهی توانایی حل کردن آن را ندارند از طرفی هم ممکن است که فرد در تصمیم‌گیری مسائل مهم زندگی خود با مشکل‌های متعددی رو به رو شود و در نتیجه تقریباً تمامی افراد جامعه در زمان‌های مختلف به مشاوره فردی نیاز پیدا خواهند کرد.

لازم به ذکر است که این مشاوره می‌تواند در مواردی مانند: افزایش اعتماد به نفس ،کنترل و درمان استرس ، رفع اختلال‌های شخصیتی در افراد، رسیدن به موفقیت، مدیریت زمان، خودشناسی، کشف استعداد‌ها، رفع مشکلات خواب و… به افراد کمک‌های لازم را برساند.

روانکاوی

به افرادی روانکاو گفته می‌شود که با تحلیل افکار ناهشیار سعی در این دارند که به درمان مشکلات روحی افراد بپردازند. آن‌ها برای نفوذ به دنیای تاریک و مبهم ناهشیار هر فرد از راهکار‌هایی مانند تخلیه هیجانات، تفسیر و تحلیل رویا‌ها، تداعی آزاد در فرد، تحلیل انتقالات و مقاومت و… را مورد استفاده قرار می‌دهند.

حتی استفاده از روان کاوی برای درمان بسیاری از مشکلات روحی مانند افسردگی، اضطراب، مشکلات هویتی و جنسیتی در افراد، اختلالات شخصیتی و… به کار گرفته می‌شود.

مهارت‌های ارتباطی

کیفیت در روابط برای هر فرد به سلامت روان شناختی و حس رفاه افراد در بزرگسالی ایجاد خواهد شد و این به این معناست که الگوی تعامل و ارتباطی والدین و فرزندان، دوستان و همکاران در سلامت روانی افراد تأثیر زیادی خواهد داشت.

اگر هر کدام از افرادی که در زندگی برای فرد مهم هستند در تعامل با یک دیگر مشکل داشته باشند، این موضوع موجب به علائم بالینی در فرد خواهد شد. بنابراین کارکرد در یک یا چند نفر از واحد‌های ارتباطی دچار مشکل می‌شود به همین دلیل افراد باید مهارت های ارتباطی را در برخورد با همسر، والدین، فرزندان، دوستان و … آموزش ببینند و آن‌ها را یاد بگیرند.

مشاوره تحصیلی

یکی از مسائلی که برای کودکان و نوجوانان بسیار مهم می‌باشد تحصیل آن‌ها است. دانش‌آموزان همیشه در هر موقعیتی به آموزش تکنیک‌های مطالعه صحیح برای درک بهتر درس و روند یادگیری نیاز دارند، همچنین انتخاب رشته، چگونگی تمرکز بر درس‌ها و برنامه‌ریزی صحیح از دیگر دغدغه‌های فکری در دانش‌آموزان می‌باشد.

بنابراین روانشناسی مشاوره تحصیلی به آن‌ها این کمک را می‌کند که با ترک کردن عادت‌های غلط در روند درس خواندن خود بتوانند به موفقیت‌های تحصیلی خود دست پیدا کنند.

مشاوره شغلی

یکی از دغدغه‌های مهم و بزرگ زندگی افراد شغل و مشکلات شغلی آن‌ها می‌باشد. بسیاری از افراد در انتخاب یا تغییر شغل خود دچار نگرانی و اضطراب می‌شوند، همچنین مشکلات شغلی برای زنان، استرس‌های ناشی از کار و محیط کار، از دست دادن شغل و توان بخشی شغل از جمله مواردی می‌باشند که بر فشار روانی افراد تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

ما امروزه با مشکلات شغلی بسیار زیاد و مختلفی روبرو هستیم و افراد زیادی در جامعه دغدغه‌هایی از این گونه موارد دارند بنابراین مشاوره شغلی یکی از پرکاربرد‌ترین مشاوره‌ها در مشاوره روانشناسی به شمار می‌رود.

مزایا مشاوره روانشناسی

مزایا مشاوره روانشناسی چیست؟

مشاوره روانشناسی یکی از الزامات لازم و ضروری در زندگی امروز برای تمامی افراد است زیرا باعث برطرف شدن و در بر گرفتن طیف عظیمی از مشکلات خانم‌ها و آقایان می‌باشد.

همه افراد جامعه در موارد گوناگون به این مشاوره نیاز خواهند داشت زیرا که دیگر شرایط زندگی امروزه مانند گذشته نیست و در زندگی امروزه رقابت‌ها، چالش‌ها و دغدغه‌های آن برای افراد خیلی بیشتر نسبت به گذشته شده است و در مواردی مانند بیکاری یا بی‌پولی باعث گرفتاری افراد بسیار زیادی می‌شود و همه افراد در جامعه مجبور به این هستند که در مراحل مختلفی از زندگی خود انتخاب‌های سخت و دشوار داشته باشند.

انتخاب رشته، معیار های انتخاب همسر ،شغل و… هر کدام از این موارد می‌تواند شرایط خیلی سخت و غیرقابل تحملی را برای فرد به وجود آورد که علاوه بر مشکلات روحی، مشکلات جسمی زیادی را نیز به دنبال خود خواهد داشت. در حین انجام جلسات درمانی شما از شرایط و حالات روحی، احساسات، افکار و رفتار‌هایتان به آگاهی می‌رسید و درباره آن‌ها یادگیری پیدا خواهید کرد.

آخرین مقالات

سوالات متداول

در ادامه برخی از مهم ترین سوالات شما را درباره مشاوره روانشناسی پاسخ می‌دهیم.

مشاوره روانشناسی شامل چه خدماتی می‌شود؟

این دسته از مشاوره خدمات بی‌کرانی دارد که می‌تواند به مراجعان عزیز عرضه کند این خدمات شامل مشاوره فردی که نظیر رفع استرس، اضطراب، افزایش اعتماد به نفس و غیره می‌باشد و در ادامه این مشاوره شامل روانکاوی، مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی و مهارت‌های ارتباطی می‌باشد.

برای رفع مشکلاتی که در زمینه مشاوره روانشناسی می‌باشد چند جلسه لازم است برای مشاوره گرفتن؟

بسته به تشخیصی که مشاورتون از شما و مشکل شما پیدا می‌کند به شما اطلاع داده می‌شود که مشکل و دغدغه شما در چند جلسه قابل درمان می‌باشد.

آیا مشاوره روانشناسی اهمیتی هم دارد؟

هنگامی که به خدماتی که مشاوره روانشناسی به مراجعین خود ارائه می‌کند دقت کنید خودتان متوجهمی شوید که این دسته از مشاوره از چه اهمیتی برای برطرف کردن مشکلات مردم برخوردار است.

مشاوره روانشناسی چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟

هنگامی که به خدماتی که مشاوره روانشناسی به مراجعین خود ارائه می‌کند دقت کنید خودتان متوجهمی شوید که این دسته از مشاوره از چه اهمیتی برای برطرف کردن مشکلات مردم برخوردار است.

مشاوره روانشناسی چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟

مشاوره روانشناسی راهی بسیار مؤثر و علمی برای افرادی است که این احساس را می‌کنند که نمی‌توانند از عهده برخی مسائل در زندگی بربیایند و نمی‌توانند آن‌ها را به درستی مدیریت کنند، به این علت است که افراد نیاز دارند تا از یک روانشناس متخصص کمک بگیرند و نگاهی علمی به دغدغه‌ها و مشکلات زندگی خود برای رفع آن بپردازند و بتوانند آن‌ها را حل کنند.

  • مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند درد‌های عاطفی خود را کم کنید.
  • مشاوره روانشناسی مهارت جدیدی به شما می‌آموزد که می‌توانید مشکل خود را هر چه زودتر حل کنید.
  • به ازدواجتان کمک می‌کند که بهترین انتخاب را داشته باشید.
  • راه خروج از مشکلاتتان را به شما نشان می‌دهد.
  • عزت نفس شما را بالا برد و آن را افزایش می‌دهد.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی

مشاوره روان‌شناسی به شما این کمک را می‌کند تا یاد بگیرید که کنترل رفتار خود را در دست بگیرید و در موقعیت‌های چالش برانگیز مهارت‌های سازگاری داشته باشید و رفتار مناسب با موقعیت از خودتان نشان دهید.

این موضوع را در خاطر داشته باشید هرچه به روند تغییر در جلسات مشاوره روانشناسی بیشتر باور و اطمینان داشته باشید، درمان شما مثبت‌تر و قابل نتیجه‌تر خواهد بود و روند موفقیت‌آمیزی را طی خواهد کرد. بنابراین در پی بروز این گونه مشکلات به شما این توصیه را می‌کنیم که حتماً با مشاوره روانشناسی فشار روانی خود را تا حد امکان کاهش دهید و با توانایی کنترل شرایط زندگی خوبی برای خود و اطرافیانتان به وجود‌آورید.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی

نظرات مراجعین ما

کسب رضایت شما مهم ترین هدف ماست، در این بخش از صفحه می توانید نظرات برخی از مراجعه کنندگان ما را مشاهده فرمایید.